Έφτασε κοντά, αλλά δεν τα κατάφερε η Νίκη στην Καρδίτσα

Για ακόμη ένα εκτός έδρας παιχνίδι η Νίκη φτάνει κοντά στο διπλό, αλλά το χάνει στις λεπτομέρειες. Οι κυανόλευκοι ηττήθηκαν από τον ΑΣ Καρδίτσας με 55-48 για την 5η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.

Δυνατό και αμφίρροπο παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο για τις δυο ομάδες, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και να κλείνει η πρώτη περίοδος τελικά στο 11-10. Η δεύτερη περίοδος κύλησε στο ίδιο μοτίβο. Χρειάστηκαν δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον ΑΣ Καρδίτσας για να περάσει μπροστά με οκτώ 5.30 λεπτά πριν την ανάπαυλα για το ημίχρονο (23-15). Η διαφορά έκλεισε στους δέκα πόντους, ενώ οι πολλές άστοχες βολές της Νίκης έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να διατηρήσουν τα προβάδισμα στην τρίτη περίοδο και δεν επέτρεψαν στους κυανόλευκους να πλησιάσουν.

Ο νεαρός Τοκατλίδης, ο Τσώλης και ο Τζίνης έκαναν την αντεπίθεση για τους Βολιώτες που μείωσαν 50-47, δύο λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο το καθοριστικό τρίποντο του Αντωνίου έμεινε αναπάντητο στη συνέχεια και η Καρδίτσα έφτασε στην επικράτηση με 55-48.

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 31-21, 45-37, 55-48

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Παππάς): Δεσπούλης, Μπράχος, Θώδης 2, Τσιαμούρας 17 (3), Γεωργίου 5 (1), Κομποδιέτας 7 (1), Βούλγαρης, Παπαδόπουλος 18, Αντωνίου 3 (1), Μπραϊμιώτης

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Καραϊσκος): Τζίνης 5 (1), Κατσαλής, Τσώλης 19 (1), Καραθανάσης, Τάσσος 12, Κέτουλας 2, Τοκατλίδης 9

Last modified onSunday, 09 November 2014 20:53