Από το δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, διπλά για Πανιώνιο, Ατρόμητο

Με δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο (Ανδρούτσος 1’, Ιντέγε 9’) ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο εναντίον της ΑΕΛ και επικράτησε 2-0 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League διατηρώντας διαφορά ασφαλείας (13β.) από τους διώκτες του. Αγωνία, ωστόσο, υπάρχει για τον τραυματισμό του Μπράουν Ιντέγε, ο οποίος υπέστη εξάρθρωση ωμοπλάτης στο 68ο λεπτό. Το γκολ του Ανδρούτσου είναι το δεύτερο γρηγορότερο στην Ιστορία του «Θρύλου». Στην πρώτη θέση της σχετικής λίστας βρίσκεται ο Τάσος Μητρόπουλος που είχε σκοράρει στο 10ο δευτερόλεπτο ενός αγώνα με τον Λεβαδειακό τη σεζόν 1988/89.

Ο Πανιώνιος κατάφερε να περάσει νικηφόρα και από την έδρα της Βέροιας με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 8ο λεπτό ο Μπεν για την ομάδα της Νέας Σμύρνης, σ' ένα ματς με λιγοστές φάσεις και μέτριο θέαμα.

Στο ντεμπούτο του ο Ρικάντο Σα Πίντο πήρε ισοπαλία στο Φάληρο από τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο, ενώ σήμερα οδήγησε τον Ατρόμητο σε εκτός έδρας νίκη για το πρωτάθλημα. Με γκολ του Ντάουντα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι Περιστεριώτες επιβλήθηκαν στην Τρίπολη τον Αστέρα 1-0 και επέτρεψαν στις νίκες ύστερα από καιρό.