Άριστα …20 για Δημολιό, Τζήμα, Κορέτα και Νικλητσιώτη

Με την εξ αναβολής 16η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Γ’ Εθνικής, που έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο συμπληρώθηκαν ακριβώς τα 2/3 του πρωταθλήματος, αφού όλες οι ομάδες έχουν παίξει 20 αγώνες.

Στη Νίκη τέσσερις είναι οι παίκτες που έχουν συμμετοχή και στα 20 ματς κι αυτοί είναι οι Δημολιός, Τζήμας, Κορέτα και Νικλητσιώτης. Σημειωτέον ότι οι δυο πρώτοι δεν έχουν λείψει ούτε λεπτό, ενώ ο …βιονικός Δημολιός παρεμπιπτόντως ν’ αναφέρουμε ότι δεν έχει απουσιάσει σε κανένα από τα τέσσερα παιχνίδια του Κυπέλλου, σε αντίθεση με τους άλλους τρεις που ξεκουράστηκαν σε κάποια ή κάποιες αναμετρήσεις του Κυπέλλου. Μάλιστα, ο Δημολιός θα μπορούσε να έχει και σ’ αυτή τη διοργάνωση το απόλυτο των λεπτών, αλλά στον αγώνα με την Πύδνα βγήκε στο 64’ λόγω τραυματισμού.

Από κει και πέρα ο Κορέτα έχει χάσει συνολικά 35 λεπτά και ο Νικλητσιώτης 172 στο πρωτάθλημα.

19 συμμετοχές έχουν καταγράψει-πάντα στο πρωτάθλημα- οι Ναουμίδης και Μέτσε. Ο πρώτος ήταν σε όλα τα ματς βασικός κα ο δεύτερος μόνο στην ήττα με 2-0 από τον Ρήγα Φεραίο έμεινε στον πάγκο για το πρώτο 45λεπτο.

Σε 18 ματς έχουν αγωνιστεί οι Παρασκευαΐδης, Πετράκος και Κόλα. Ο έμπειρος κεντρικός αμυντικός ήταν με εξαίρεση τον αγώνα με την Ιστιαία βασικός, ο Πετράκος ξεκίνησε στα 15 και ο Κόλα στα μισά, δηλαδή στα 9.

Ακολουθεί με 16 συμμετοχές ο Παπαδήμας, κάνοντας το 15/16 ως βασικός και αναντικατάστατος, ενώ μόνο με τον Αστέρα Πετριτή στην Κέρκυρα πέρασε ως αλλαγή στα τελευταία 23 λεπτά.  Οι παραπάνω δέκα ποδοσφαιριστές αποτελούν τις κολώνες της Νίκης μέχρι στιγμής.

Ακολουθεί ο Παπαγεωργίου με 15 ματς (τα έξι βασικός), ο Μαλακασιώτης με 13 (τα επτά βασικός) και ο Αλεξανδρής με 11 παιχνίδια (τα έξι βασικός), ενώ πέρσι είχε 12 σε όλο το πρωτάθλημα σε σύνολο 32 αγώνων.

Πολύ σημαντική είναι και η προσφορά του Γιάννη Βέργου, που ήρθε πιο αργά στην ομάδα. Έχει 10 παιχνίδια και στα 10 ήταν βασικός με 888 λεπτά συμμετοχής, αφού βγήκε στο 81’ με την Α.Ε. Καραϊσκάκης (λόγω τραυματισμού) και στο 87’ με την Αμβρακία Κωστακιών.

Σε 9 αγώνες (τους 8 ως αλλαγή ) έπαιξε ο Ζενούνι, που έχει αποχωρήσει, σε οκτώ (τους πέντε ως αλλαγή) ο Τσιουρέλης, που σταμάτησε οικειοθελώς, επιστρέφοντας στο τοπικό, και σε επτά ο Τορεζάνι (έξι στην ενδεκάδα), που μεταγράφηκε στον Ιάλυσο.

Επίσης σε πέντε ματς έπαιξαν οι Σκοπελίτης και Βασίλιεβιτς, σε τρία ο Μάριος Παπαδόπουλος (μετά το ματς με τον Αστέρα Πετριτή στις 9/10 ήταν εκτός ομάδας), σε δύο ο Γαρυφαλλόπουλος. Τέλος, σε ένα παιχνίδι αγωνίστηκαν οι Χατζόγλου, Κόκκας (είναι πλέον ποδοσφαιριστής του Γ.Σ. Αλμυρού), Ματθαίου και Τσιανάκας, μπαίνοντας ως αλλαγή λίγο πριν τη λήξη.

Δεν έπαιξαν ακόμη ο Βουρδάκης (έχει όμως μία συμμετοχή στο Κύπελλο με την Ιστιαία ως βασικός, έχοντας συμβολή και στο μοναδικό γκολ που σημείωσε η Νίκη) και οι νεαροί τερματοφύλακες Ράπτης και Τασιάς.

Δεν είναι στην ομάδα και δεν είχαν επίσης καθόλου χρόνο συμμετοχής οι Μουράτης, Γκάμπας (έπαιξε μόνο σε φιλικά και μεταπήδησε στον Διαγόρα Στεφανοβικείου τέλος Οκτώβρη), Σουάρες (πήγε τον Ιανουάριο στον Σαρακηνό).

Δημουλάς και Σφονδυλιάς είχαν ξεκινήσει προετοιμασία με τη Νίκη και ο πρώτος μεταγράφηκε από τους Νέους Αθλητές στον Γ.Σ. Αλμυρού στα μέσα Σεπτέμβρη, ενώ ο Σφονδυλιάς επέστρεψε στους Νέους Αθλητές.

Τα γκολ

Τα 31 γκολ της Νίκης Βόλου έχουν πετύχει: Νικλητσιώτης 7, Κορέτα 6, Μέτσε 4, Ναουμίδης 3, Πετράκος 2, Παρασκευαΐδης 2, Μ. Παπαδόπουλος 2, Παπαδήμας 1, Παπαγεωργίου 1, Αλεξανδρής 1, Μαλακασιώτης 1, Γαρυφαλλόπουλος 1