Οι νυν παίκτες Νίκης και Ολυμπιακού που έχουν παίξει και στις δύο ομάδες

Οκτώ είναι οι παίκτες από τα σημερινά ρόστερ του Ολυμπιακού και της Νίκης που έχουν φορέσει τη φανέλα και των δύο ομάδων. Ωστόσο, οι τρεις απ’ αυτούς, δηλαδή οι Ναουμίδης και Αλεξανδρής των κυανόλευκων και ο Αγγέλης από του ερυθρόλευκους, έχουν παίξει στην Κ20 Ολυμπιακού και Νίκης αντίστοιχα, ενώ ο Βέργος έχει αγωνιστεί 13 φορές τη χρονιά 2007-08 στον Εθνικό Ολυμπιακό Βόλου του Σταυρίδη στη Γ’ Εθνική, την πρώτη χρονιά που έπαιξε επαγγελματικά στην καριέρα του. Εκείνη τη σεζόν υπήρχε και ο ΑΣΚ Ολυμπιακός Βόλου στη Β’ Εθνική, συνέχεια του οποίου είναι η σημερινή ομάδα.

Επίσης, Οικονόμου, Φλίγκος, Στουρνάρας και Κολημήτρας έχουν παίξει στη Νίκη. Ο πρώτος έπαιξε για δύο λεπτά ως αλλαγή στον αγώνα Νίικη-Καστοριά 1-0 στις 25/5/05, που ήταν ο τελευταίος εκείνης της σεζόν στη Β' Εθνική (η μοναδική του συμμετοχή), ενώ ο δεύτερος τη σεζόν 2012-13 στη Football League σε 46 ματς (42 στο πρωτάθλημα και 4 στο Κύπελλο), σκοράροντας 11 φορές. Ο Στουρνάρας αγωνίστηκε συνολικά 55 φορές σε πρωτάθλημα και Κύπελλο με τρία γκολ τις σεζόν 2010-11 και 2011-12, ενώ ο  Κολημήτρας δύο φορές πέρσι στο πρώτο εξάμηνο (90 λεπτά με Ρήγα Φεραίο και 10 λεπτά με τον Δωτιέα Αγιάς) και έφυγε για την Καλαμάτα τον Ιανουάριο.

Last modified onWednesday, 30 November 2016 13:13