Κέρδισαν οι Βόσνιοι και πέταξαν εκτός το Ιράν

Την καλύτερή της εμφάνιση, χωρίς ωστόσο να έχει… αντίκρισμα πραγματοποίησε η Βοσνία στην αυλαία των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2014 επικρατώντας 3-1 του Ιράν και… πέταξε τους Πέρσες εκτός συνέχειας. Η ομάδα της Ασίας ήταν αυτή που είχε το βαθμολογικό ενδιαφέρον από την αναμέτρηση της Ιταϊπάβα, ωστόσο εγκλωβίστηκε στην αμυντική της τακτική και… υπέκυψε στις… ορέξεις των Ευρωπαίων. Ο Τζέκο άνοιξε το σκορ για τους Βόσνιους στο 23ο λεπτό, ενώ ο Πιάνιτς στο 59’ διπλασίασε τα τέρματα των τυπικά γηπεδούχων. Οι Ιρανοί ανέκτησαν και πάλι τις ελπίδες τους στο 82’ με τον Ρεζά με πλασέ σε κενή εστία, φάση που άρχισε από οφσάιντ, όμως, στο επόμενο λεπτό, ο Βρσάγιεβιτς έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στην Βοσνία, κάνοντας το 3-1 που έμεινε μέχρι το τέλος.