Αχιλλέας-Πρωτεσίλαος 1-4

Δύο γκολ σήμερα για τον σκόρερ του Πρωτεσιλάου, Μαρικλέν Δύο γκολ σήμερα για τον σκόρερ του Πρωτεσιλάου, Μαρικλέν

Σε ντέρμπι από τα παλιά ανάμεσα σε ομάδες που είχαν συνενωθεί για μία πενταετία, ο Πρωτεσίλαος, εμφανώς καλύτερος, κέρδισε 4-1 τον Αχιλλέα στο γήπεδο του Αχιλλείου. Ο Αϊντίν Μαρικλέν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής από πλευράς φιλοξενούμενης ομάδας καθώς σκόραρε τα δύο πρώτα τέρματα, στο 25' με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και στο 55' με σουτ έξω από αυτή, ενώ λίγο πριν βγει το ημίχρονο, είχε δοκάρι.
Το 0-3 με εύστοχο πέναλτι του Βασίλη Σιαμανίκου, που κέρδισε ο Βίτσος, η μείωση του σκορ στο 75' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεζάτη και το τελικό 1-4 στο 90' με κεφαλιά του "σπεσιαλίστα" Κώστα Κόρκου. Ο Πρωτεσίλαος είχε χαμένες ευκαιρίες στο ξεκίνημα του ματς με πλασέ του Μαρικλέν που απέκρουσε ο Μακρής, σουτ του Χρ. Παναγιώτου στο πρώτο μέρος και σουτ του Ζαφειρίου στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.