Δεν πήγε τίποτα καλά και συνετρίβη στη Λευκάδα ο Ολυμπιακός Β.

Ήττα με κάτω τα χέρια για τον Ολυμπιακό Βόλου στη Λευκάδα, που στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών μπάσκετ συνετρίβη από την τοπική Νίκη με 75-45. Το σκορ τα λέει όλα για το ότι στις ερυθρόλευκες δεν πήγε τίποτα καλά.

Οι φιλοξενούμενες έκαναν ένα πολύ κακό δεύτερο δεκάλεπτο, που άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα, δεχόμενες 27 πόντους και βάζοντας μόλις οκτώ κάτι που έφερε το +21 στο ημίχρονο (39-28).

Με την κεκτημένη ταχύτητα του δευτέρου δεκαλέπτου, η Νίκη Λευκάδας έκανε ό,τι ήθελε και στην 3η περίοδο και έφτασε να προηγείται  με 30 πόντους στη λήξη της (57-27), διαφορά που διατήρησε και στο τέλος της αναμέτρησης, αφού το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ισόπαλο, όσον αφορά το επιμέρους σκορ.

Πλουραλισμός στην επίθεση για την Νίκη με διψήφιο αριθμό πόντων να έχουν οι Austria, Τελίδου, Ντάναμ, Τσινέκε και Γουάτιντ, με την Ντάναμ να κάνει double-double, καθώς είχε και 10 ριμπάουντ. Από τον Ολυμπιακό η Ταντουρόφσκα και η Άντριους ήταν «διψήφιες».

Τα 11 στα 40 δίποντα για τον Ολυμπιακό Β. έναντι των 22/47 των γηπεδούχων εξηγούν πολλά για την τελική διαφορά, ενώ οι νικήτριες είχαν 7 περισσότερα ριμπάουντ, 13 περισσότερες ασίστ και 9 παραπάνω κλεψίματα, ενώ έκαναν και 9 λιγότερα λάθη.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Καρπάνος

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 39-18, 57-27, 75-45

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Σπηλιώτη 4, Τελίδου 14 (3), Τσινέκε 10 (1), Γουάιτιντ 10, Τσαμπούρη 3 (1), Ντάναμ 13, Όστρια 16, Τσέρου 3 (1), Koντογεώργου 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου, Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου, Ταντουρόφσκα 12 (3), Σουλτάνη 3, Τότση, Άντριους 11, Ζέρβα 8, Ζήτη, Φέρμπανκς 4, Κωτούλα, Δεληγιάννη 7