Με περίπατο η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού Β., 70-53 τον Παναθηναϊκό

Πολύ άνετα και καθαρίζοντας το ματς από το πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην Α1 γυναικών, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 70-53. Οι πράσινες κατέβηκαν την τελευταία στιγμή με ομάδα ανάγκης λόγω των μεγάλων οικονομικών προβλημάτων του Ερασιτέχνη Παναθηναϊκού, αλλά αυτό δε μειώνει σε τίποτα τη νίκη της ομάδας των Καπουρνιώτη-Μπορίνου, που είχε στη δωδεκάδα τις Ζέρβα-Σουλτάνη, αλλά δε χρησιμοποιήθηκαν λόγω τραυματισμού. Επίσης από το 25’ και μετά λόγω αγκωνιάς στα πλευρά η Ταντουρόφσκα αποσύρθηκε, για να προφυλαχθεί.

Πολύ υψηλό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, όπως φανερώνει το 25-23, που διαμορφώθηκε με γκολ-φάουλ της Άντριους.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχες έκαναν ό,τι ήθελαν και έχοντας συν τοις άλλοις το εύκολο καλάθι πήγαν στ’ αποδυτήρια με 47-30. Μετά το 30-26 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ακολούθησε επιμέρους σκορ 17-4 μέχρι το 20’. Η πρώτη διψήφια διαφορά ήρθε στα 3.54’ πριν τη λήξη με τρίποντο της Γαλιατσάτου (+11, 39-28), ενώ μετά το 39-30 από την Ετζέτζα στα 3.13’, έγινε σερί 8-0 για τον Ολυμπιακό Βόλου, χάρη στο οποίο είχαμε το 47-30 του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο ρυθμός δεν ήταν ο ίδιος για τις νικήτριες, που πήγαν πιο πολύ στο ρελαντί, αλλά δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα, αφού η διαφορά μειώθηκε μέχρι τους 13 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, που έληξε στο +15 (47-52), κάποια στιγμή και τους 20. Στην τελευταία περίοδο η βολιώτικη ομάδα πέτυχε 13 πόντους και δέχθηκε 11 και πήρε το ματς με 70-53.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 47-30, 57-42, 70-53

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 5 ( 1), Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου 6 (1), Ταντουρόφσκα 12 (2), Ντελή, Άντριους 22, Ζήτη, Φέρμπανκς, Κωτούλα 9, Δεληγιάννη