Ήττα στο τέλος για τις ερυθρόλευκες από τον Παναθηναϊκό (videos)

Παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Ολυμπιακού Βόλου και τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλλαν τα κορίτσια του Μιχάλη Καπουρνιώτη, ο Παναθηναϊκός δραπέτευσε με το διπλό από το ΕΑΚ για την 3η αγωνιστική της Α1 Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ γυναικών. Οι πράσινες επικράτησαν με 73-56 του αξιόμαχου Ολυμπιακού που μέχρι και πέντε λεπτά πριν το τέλος ήταν δύο πόντους πίσω στο σκορ.

Η αποβολή της Όλιβερ για αντιαθλητικό χτύπημα στην Ελένη Ζήτη από το πρώτο δεκάλεπτο, έβγαλε εκτός ρυθμού τις φιλοξενούμενες. Ο Ολυμπιακός ήταν κοντά στο σκορ και διεκδικούσε μέχρι το 35' αλλά οι αποβολές με πέντε φάουλ των Ταντουρόφσκα και Ζέρβα, σε ένα κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, έδωσε το δικαίωμα στις πράσινες να πάρουν το διπλό και μάλιστα με διαφορά 17 πόντων...

Τα δεκάλεπτα:12-15,27-30, 42-47, 56-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 16 (3), Σαρακατσάνη 3 (1), Αγαγιώτου, Μπακρατσά, Σουλτάνη 4, Θωμά, Ταντουρόφσκα 9 (1), Ζέρβα 8, Ζήτη, Κατσιοπούλου, Αρτεμισίου, Δεληγιάννη 16

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας): Γιγουρτάκη, Δανούση, Αυτζή 6, Καλημέρη 2, Κόνιαλη 3, Όλιβερ 4, Σλούκα 9 (1), Εϊβερί 19 (5), Γλυνιαδάκη 10, Κυριακοπούλου 20