Υποβιβάστηκε ο Ολυμπιακός Β., συγκινητικές στιγμές στο ΕΑΚ

Το πάλεψε μέχρι εκεί που δεν πήγαινε ο Ολυμπιακός Βόλου, αλλά τελικά έχασε στο ΕΑΚ από τις Εσπερίδες Καλλιθέας με 71-77 και υποβιβάστηκε στην Α2, αφού οι φιλοξενούμενες έφτασαν τη σειρά στις τρεις νίκες.

Μετά τη λήξη ο κόσμος χειροκρότησε με θέρμη τις αθλήτριες του Μιχάλη Καπουρνιώτη, που είχαν βουρκώσει, όπως φυσικά και πολύς κόσμος στην κερκίδα, αλλά και μέλη της διοίκησης της ομάδας. Οι συγκινητικές στιγμές που εκτυλίχθηκαν ήταν αυτό που θα μείνει από την αναμέτρηση.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, όπως δείχνει το 16-19 του δεκαλέπτου, το 31-32 του ημιχρόνου και το 52-53 στο 30’.

Μάλιστα, υπήρχαν στιγμές που ο Ολυμπιακός Β. αποκτούσε κάποια μικρά προβαδίσματα, ενώ το πιο μεγάλο ήταν το +5 με τρίποντο της Ταντουρόφσκα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον οποίο έγινε το 31-26. Ωστόσο, οι γηπεδούχες δέχθηκαν έξι αναπάντητους πόντους ως το ημίχρονο και πήγαν στ’ αποδυτήρια με το εις βάρος τους 31-32.

Κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενες πήραν και προβάδισμα και οκτώ πόντων (37-45), αλλά η βολιώτικη ομάδα επέστρεψε και αφού βρέθηκε στο μείον ένα στο τέλος της 3ης περιόδου (52-53), προσπέρασε με 56-53 στις αρχές της τέταρτης. Στα επόμενα λεπτά οι Εσπερίδες με 4-13 επιμέρους σκορ έκαναν το σκορ 60-66 με 3/3 τρίποντα από την Κολομβιανή Κάστρο και 1/1 τρίποντο η Στεφάτου, ενώ μετά τη μείωση σε 64-66 στο 37.30’ του Ολυμπιακού Β. Τότε είχε 0/2 βολές η Γουίλιαμς για να ισοφαρίσει και ακολούθησε νέο ξέσπασμα από τις Αθηναίες στο 64-72 και λίγο πριν το τέλος στο 69-77, για να έχουμε το τελικό 71-77.

Σημαντικό ότι έπαιξε μετά από δυόμισι μήνες στα τελευταία δευτερόλεπτα η Ζήτη, για να πάρει το χειροκρότημα, ενώ αγωνίστηκαν οι τραυματίες Ζέρβα, Δεληγιάννη και Γαλιατσάτου με προσωπική τους ευθύνη, δείγμα της αυταπάρνησής τους γι' αυτήν την ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 31-32, 52-53, 71-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου, Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου, Ταντουρόφσκα 8 (2), Σουλτάνη 12, Αγαγιώτου, Άντριους 24, Ζέρβα 2, Ζήτη, Γουΐλιαμς 17, Κωτούλα, Δεληγιάννη 6

Last modified onSunday, 06 May 2018 16:51