Επέβαλε τον νόμο του στην παράταση ο Παναθηναϊκός

Μετά από έναν αγώνα-θρίλερ ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 92-81 στην παράταση (70-70 κ.α.) επί της Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ και σημείωσε τη δέκατη νίκη σε 17 αγώνες στην Ευρωλίγκα, υποχρεώνοντας την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς σε ένατη ήττα.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη φωτιά και αφού έσωσε ένα χαμένο ματς με τρεις βολές του Τζέιμς στο τέλος του κανονικού αγώνα, στην παράταση επέβαλε τον δικό του «νόμο» με μπροστάρη τον Κέι Σι Ρίβερς και πλήρωσε με το ίδιο «νόμισμα» την τούρκικη ομάδα από την οποία είχε χάσει μετά από δύο παρατάσεις στην Κωνσταντινούπολη.

Σε μία βραδιά που οι Καλάθης (6π., 3ασ.) και Σίνγκλετον (2π.) ήταν εκτός κλίματος αγώνα, πήραν την κατάσταση στα χέρια τους οι Ρίβερς (23π.), Τζεντίλε (15π.), Τζέιμς (14π.), Μπουρούσης (14π.) και Γκάμπριελ (10π.) και οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στην επιτυχία, λίγο πριν το νέο αντάμωμα με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας (16/1).

Η εξέλιξη του αγώνα στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας ήταν χιτσκοκική. Ο Μπουρούσης κοντά στο καλάθι έγραψε το 60-57 στ 37’. Ωστόσο, ο Μπράουν με προσωπικό σερί 4-0 χάρισε το προβάδισμα και πάλι στην Αναντολού (60-61 στο 38΄).

Ένα πολύτιμο κλέψιμο και coast to coast κάρφωμα του Σίνγκλετον έγραψε το 62-61, αλλά η Αναντολού προσπέρασε και πάλι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (39΄, 62-63). Ο Κέι Σι Ρίβερς ξεσήκωσε από τα 6.75 το ΟΑΚΑ (65-63), αλλά η απάντηση του Ερτέλ στα 43’’ προκάλεσε απογοήτευση (65-66)…

Ακόμη ένα λάθος του Παναθηναϊκού έδωσε την ευκαιρία στην Εφές να φτάσει μία ανάσα από το διπλό με τον Μπράουν να κάνει στα 11’’ το 65-68…

Παρόλ’ αυτά η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς υπολόγιζε χωρίς τον Τζέιμς, ο οποίος, παρά το γεγονός ότι το προηγούμενο διάστημα χάλασε πολλές επιθέσεις του Παναθηναϊκού, με 5/5 βολές (οι 3 από φάουλ που κέρδισε από τα 6.75 στα 4’’) ισοφάρισε σε 70-70 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Με τον Σίνγκλετον να αποχωρεί με 5 φάουλ, αλλά τους Γκάμπριελ και Ρίβερς από τα 6.75 (2/2) ο Παναθηναϊκός έτρεξε γρήγορα επιμέρους σκορ 12-2 και ένα λεπτό πριν τη λήξη «καθάρισε» το παιχνίδι, γράφοντας το 82-72. Το τρίποντο του Ρίβερς στα 33’’ για τη λήξη ήταν αρκετό για να πάρει φωτιά το ΟΑΚΑ, μέχρι το τελικό 92-81.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 2, Νίκολς 3 (1), Ρίβερς 23 (5), Τζέιμς 14, Φώτσης 5 (1), Φελντέιν, Γκάμπριελ 10 (3), Τζεντίλε 15 (1), Μπουρούσης 14, Καλάθης 6.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας 11 (3), Χάνεϊκατ 11, Μπαλμπάι, Μπράουν 12, Οσμάν 9, Γκρέιντζερ 14 (2), Όμιτς 2, Ερτέλ 15 (2), Πολ, Ντάνστον 7.