Άλωσε τη Βαρκελώνη και εδραιώθηκε στην τετράδα ο Ολυμπιακός

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στη Βαρκελώνη επί της Μπαρτσελόνα με 67-69 για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Αυτή ήταν η 12η νίκη των «ερυθρόλευκων», που τους εδραιώνει στη τετράδα της βαθμολογίας και φιγουράρουν ως το απόλυτο φαβορί για πρόκριση στα πλέι-οφ. Ο Ολυμπιακός, αν και αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη και σε μια έδρα που δεν τον ευνοεί η παράδοση, κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα, υποχρεώνοντας τους Καταλανούς στην 10η ήττα τους που τους κρατά μακριά από την πρώτη οκτάδα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη (16π, 9 ρ.) και όπλο την άμυνα του ο Ολυμπιακός ξεπέρασε τα προβλήματα παραγωγικότητας που παρουσίασε και εκμεταλλεύτηκε το άγχος των γηπεδούχων στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις.

Σημαντικές βοήθειες πήραν οι «ερυθρόλευκοι» από τους Λοτζέσκι και Ουότερς, ενώ καθοριστικός στα τελευταία τρία λεπτά ήταν ο Μάντζαρης που πέτυχε 5 πόντους. Ο Πέτερι Κοπόνεν πέτυχε 16 πόντους, 15 πρόσθεσε ο Τάιρις Ράις για τους «μπλαουγκράνα», ενώ 12 είχε ο Αντε Τόμιτς (συν 9 ριμπάουντ). Οι Καταλανοί δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Στράτο Περπέρογλου.

Το παιχνίδι, όπως φανερώνει και το τελικό σκορ, κρίθηκ στο τέλς. Το τρίποντο του Μάντζαρη έδωσε… ανάσα στους Πειραιώτες (64-61) μετά το 64-58 της Μπαρτσελόνα, ενώ με την άμυνά τους και τον Γιώργο Πρίντεζη, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν με συνολικό σερί 0-9 στο +3 (64-67), στο ένα λεπτό πριν το τέλος. Η ομάδα του Μπαρτζώκα απάντησε με τρίποντο του Κόπονεν (67-67) στα 26,7’’ πριν τη λήξη. Στα 7,4’’ ο Βαγγέλης Μάντζαρης είχε 2/2 βολές, με την «ερυθρόλευκη» άμυνα να… πνίγει τον Ράις στο τέλος και έτσι η νίκη να έρχεται με το τελικό 69-67!

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 33-29, 54-56, 67-69

Μπαρτσελόνα (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ράις 16 (1), Ντόλμαν 5 (1), Ντόρσεϊ 7, Κλαβέρ 4, Ναβάρο 3 (1), Βεζένκοφ 2, Όλεσον, Κόπονεν 16 (4), Ρένρο 3, Τόμιτς 12.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (2), Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 8, Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 16 (1), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 6 (1), Λοτζέσκι 11 (1), Αθηναίου 1.