Λύγισε στο τέλος ο Παναθηναϊκός στο Καζάν

Πάλεψε αλλά λύγισε και έχασε στις λεπτομέρειες ο Παναθηναϊκός στο Καζάν από την Ούνιξ με 83-81 για την 15η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» ήταν κυρίαρχοι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα έχοντας έναν σούπερ Καλάθη με 23 πόντους (ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα) αλλά και έναν μοιραίο Τζέιμς που έχασε αρκετά κρίσιμα σουτ, ενώ δύο φορές έμεινε η μπάλα στα χέρια του στα τελευταία λεπτά.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 27 πόντους, ενώ από το «τριφύλλι» ξεχώρισε ο Νικ Καλάθης, που εκτός από το σκοράρισμα έδωσε 6 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και από το ξεκίνημα του αγώνα πήρε προβάδισμα (13-19 δεκάλεπτο). Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Καλάθη (15π) και Σίγκλεντον (12π), οι «πράσινοι» βρίσκονταν μπροστά στο σκορ στα πρώτα 20’ με 35-44.

Ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο η Ούνιξ έκανε την αντεπίθεση της μετά το 24', όπου βρέθηκε να χάνει με +10 (46-56), και εκμεταλλεύτηκε τα αρκετά λάθη των παικτών του Πασκουάλ, αλλά και τα πολλά φάουλ που φορτώθηκαν, για να μειώσει στο καλάθι στη διαφορά στο 30’ σε 63-65.

Το ματς έγινε ντέρμπι στην τελευταία περίοδο με τους γηπεδούχους να προσπερνούν στο 33’ με 73-71 και τους «πράσινους» να ξαναπαίρνουν το προβάδισμα με τρίποντο του Μπουρούση στο 37’ (77-78). Η Ούνιξ ξέφυγε με πέντε (83-78), ο Ρίβερς με τρίποντο κράτησε τον Παναθηναϊκό στο ματς (83-81) 30'' πριν το φινάλε, όμως το τελικό σουτ του Νίκολς από πάσα του Τζέιμς ήταν άστοχο και ο Παναθηναϊκός έφυγε ηττημένος.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 35-44, 63-65, 83-81

Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Τζόνσον 5 (1), Αντίποφ 6 (2), Λάνγκφορντ 27 (3), Στολ, Παραχούτσκι 4, Κολόμ 16 (2), Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πάνιν, Ουίλιαμς 19.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12 (1), Νίκολς 6 (2), Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 13 (1), Φώτσης, Φελντέιν 6, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 13 (1), Καλάθης 23 (2).