Ντέρμπι από το πουθενά, αλλά νικητής ο Ολυμπιακός

Με όπλο την άμυνα του ο Ολυμπιακός νίκησε στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής, με την οποία ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος της Ευρωλίγκα την Φενερμπαχτσέ στο ΣΕΦ με 71-62 την Πέμπτη.

Το σκορ θα μπορούσε να είχε μεγαλύτερες διαστάσεις για τους «ερυθρόλευκους» που ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι για 30 λεπτά όταν και ξέφυγαν με +22 πόντους (μεγαλύτερη διαφορά στο 27’ 52-35).

Ωστόσο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς με εντυπωσιακή επιστροφή στο τέταρτο δεκάλεπτο, με επιμέρους 7-21 μείωσαν σε 65-61 και έδωσαν στο φινάλε στο ματς τον χαρακτήρα του ντέρμπι.

Οι παίχτες του Σφαιρόπουλου έδειξαν χαρακτήρα και κράτησαν το ροζ φύλλο αγώνα, παίρνοντας τη νίκη με τη διαφορά των εννέα πόντων (71-62), που ίσως φανεί χρήσιμη σε περίπτωση ισοβαθμίας. Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Λοτζέσκι με 14 πόντους, ενώ από τους Τούρκους ξεχώρισε ο Βέσελι, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός έκανε ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο ξεφεύγοντας στο δεκάλεπτο με 18-9 και σταδιακά ανέβαζε την διαφορά για να την στείλει στο +20 37-17 στο 18’. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-21.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν το επιθετικό κρεσέντο τους και στο τρίτο δεκάλεπτο ανεβάζοντας τη διαφορά στο +22 στο 27’ (52-35), για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με 58-40.

Το ματς έγινε ντέρμπι από το πουθενά, λίγο πριν ολοκληρωθεί, καθώς οι Τούρκοι μείωσαν στους τέσσερις 65-61 στο 38’, αλλά τελικά ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής με 71-62.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 40-21, 58-40, 71-62

Διαιτητές: Πέρεθ (Ισπανία), Ρίζικ (Ουκρανία), Παστούσιακ (Πολωνία)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11 (3), Μπιρτς 10, Γιανγκ 6, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 12 (2), Σπανούλης 7, Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης8 (2) , Λοτζέσκι 14 (2), Μαραγκός, Αθηναίου

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Χερσέκ, Ουντό 3, Μαχμούτογλου, Άντιτς 5 (1), Σλούκας 10 (1), Αρνά, Νάναλι 2, Ουγκουρλού, Βέσελι 22, Κάλινιτς 1, Ντίξον 9 (2), Ντατόμε 10 (2)

Last modified onFriday, 30 December 2016 01:49