Εύκολα ο ΓΣ Βόλου τη Νίκαια

Μπαίνοντας με σοβαρότητα στο παρκέ από το πρώτο δεκάλεπτο, ο Γυμναστικός Σύλλογος Βόλου δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και αντίδρασης στη Νίκαια, της οποίας και επιβλήθηκε στο κλειστό «Βάκης Παρασκευόπουλος» με 79-66 για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ. Η ομάδα των Γιώργου Κοσμάτου και Γιώργου Ντάκη ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και κάνοντας ένα σερί 12-0 στα πρώτα λεπτά έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με διαφορά 13 πόντων υπέρ των γηπεδούχων. Έκτοτε ο Γυμναστικός διατηρούσε χαλαρά το προβάδισμα έφτασε τη διαφορά στους 15 πόντους στη μέγιστη τιμή της και δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Από τους νικητές ξεχώρισε για ακόμη ένα ματς ο έμπειρος σέντερ Χρήστος Ζαρογιάννης που τελείωσε το παιχνίδι με 33 πόντους και δύο δίποντα, με 10 στα 13 δίποντα και δύο στα τρία σουτ τριών πόντων! Εξαιρετικός ήταν και ο Στέργιος Χατζόπουλος που σταμάτησε στους 16 με 5/6 δίποντα και 2/2 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 36-26, 57-46, 79-66

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος, Ντάκης): Κωστούλας 6 (2), Παλάσκας, Τσαπραϊλης 14 (2), Γουμενόπουλος, Σουλιώτης, Χατζόπουλος 16 (2), Τσαβές, Καραρήγας 8 (2), Δραγατσίκης, Χατζηεφραιμίδης, Γκουγκουτούδης 2, Ζαρογιάννης 33 (2)

ΝΙΚΑΙΑ (Παπαθεοδώρου): Κορκόβελος 2, Μπαταγιάννης 5, Λιάτσιος 2, Λευκαδίτης 4, Κυριακόπουλος 19 (1), Δημοβέλης, Χαλκιάς 2, Ακρίβος 6 (1), Γούρναρης 12 (1), Τοπαλούδης 2, Πολύζος 12 (4)

Last modified onSaturday, 17 January 2015 19:43