Η Ανάληψη το ντέρμπι του ΕΑΚ

Η Ανάληψη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο Βολιώτικο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΕΑΚ για την Α1 ΕΣΚΑΘ. Οι κυανέρυθροι επικράτησαν με 54-48 και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Ηταν ένα κακό και σκληρό ματς με τις δυο ομάδες να παρουσιάζονται άστοχες. Οι κυανέρυθροι διατηρούσαν πάντως το προβάδισμα στο σκορ και έφτασαν τη διαφορά στους έντεκα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε και πλησίασε στους τρεις τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη και της τελευταίας περιόδου. Η Ανάληψη τελικά πιο ψύχραιμη κατάφερε να κρατήσει το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-21, 41-33, 54-48

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καμακάς-Βλιώρας): Ίλτσογλου 13, Φωτιάδης Κ., Γαλανάκης 7, Κοντάκης 8 (2), Συλεόπουλος, Φωτιάδης Φ. 7 (2), Σαμαράς, Τσακιρόπουλος 5, Στεργιούλας 12, Ανέστης, Λουλούδης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μαυρομιχάλης): Αγριάνης, Καλογερόπουλος, Μακρίδης 3 (1), Αλεξίου 4, Παραλίκης, Ροδολάκης, Παυλόπουλος 9 (1), Καραθάνος 2, Φωσσές 6, Αναστασόπουλος 14, Μαυροφώτης 10, Θέος

Last modified onSaturday, 17 January 2015 19:59