Νικητής στο … θρίλερ διαρκείας ο Γ.Σ. Βόλου, 88-93 την ΑΕΒΔ

Στύλλας και Καλογερόπουλος πρωταγωνιστούν σε φάση από το ματς-θρίλερ Στύλλας και Καλογερόπουλος πρωταγωνιστούν σε φάση από το ματς-θρίλερ

Στη δεύτερη παράταση κρίθηκε το ματς ΑΕΒ Διμηνίου-Γ.Σ. Βόλου με σκορ 88-93 μετά το 69-69 της κανονικής διάρκειας και το 81-81 της πρώτης παράτασης σε ματς που έμοιαζε με … θρίλερ διαρκείας.

Στο 40λεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Στο 36.30’ ο Γ.Σ. Βόλου είχε πάρει προβάδισμα τριών πόντων με 65-68, με το σκορ να μένει για δύο λεπτά και τελικά ο Αναστασιάδης με τρίποντο ισοφάρισε σε 68-68. Μάλιστα δόθηκε η ευκαιρία στον Στύλλα, χωρίς να κυλήσει ο χρόνος να εκτελέσει και μία βολή μετά από τεχνική ποινή και ο πλέι μέικερ των πορτοκαλί ευστόχησε (69-68). Οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων ήταν προς τους διαιτητές Καγιόπουλο και Αγαγιώτου για φάουλ που δεν τους δόθηκε στην προηγούμενη επίθεση, ενώ είχαν προηγηθεί δευτερόλεπτα πριν πολλά παράπονα από τους γηπεδούχους για μπρος πίσω εις βάρος τους. Το 69-69 διαμόρφωσε με 1/2 βολές ο Καλογερόπουλος στο 1.11’’ πριν τη λήξη και στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι.

Στα 26’’ υπό την πίεση του Χαρχαρή ο Ζαρογιάννης ήταν άστοχος κάτω από το καλάθι και η ΑΕΒΔ έφυγε στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά έγινε λάθος πάσα από τον Στύλλα, με συνέπεια οι παίκτες του Γ.Σ. Βόλου να κλέψουν και να βγάλουν αυτοί αιφνιδιασμό, με τον Καλογερόπουλο να κερδίζει το φάουλ από τον Στύλλα στο 1 δεύτερο και 3 δέκατα. Ωστόσο, ήταν άστοχος και στις δύο βολές και πήγαμε στην παράταση.

Εκεί με δύο τρίποντα από Αναστασιάδη και Τσινίκα και ενδιάμεσα δίποντο του Καλογερόπουλου, η ΑΕΒΔ μπήκε μπροστά με 75-71 στην αρχή, ενώ με νέο τρίποντο του Βλάχου στο 44’ έγινε το 80-74. Ωστόσο ως τα 2.15’ ο Γ.Σ. Βόλου μείωσε στους δύο με βολές του Παυλόπουλου και λέι απ του Κωστούλα, για να κάνει ο Στύλλας με μία στις δύο από τη γραμμή το 1/2 το 81-78. Ωστόσο, ο Παυλόπουλος με γκολ-φάουλ στο 1.56’ έβαλε έμμεσο τρίποντο και ισοφάρισε σε 81-81, που έμεινε αναλλοίωτο ως το τέλος της πρώτης παράτασης.

Εκεί ο Γυμναστικός πέρασε μπροστά με 84-85 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Χρηστομάνου μετά από τρίποντο της ΑΕΒΔ, ο Καρπέτης έκανε το 86-85, κυνηγώντας μία χαμένη μπάλα, μετά από άστοχο τρίποντο και ο Τσίρος με 1/2 βολές το 86-86 (υπήρξε ένταση, αφού η γραμματεία έγραψε στο φωτεινό πίνακα 86-87 και πέρασε λίγη ώρα, μέχρι να διορθωθεί το σφάλμα).

Ο Στύλλας με 1/2 επίσης σημείωσε το 87-86 στα 2.07’ και ο Ζαρογιάννης τον μιμήθηκε στο 1.54’ πριν τη λήξη (87-87), όπως και ο Καλγερόπουλος (87-88). Ο Βλάχος, αφού είχε αστοχήσει σε δύο βολές, με μία στις δύο έκανε το 88-88, ενώ στο 1.05’ ο Σιδερής του Γ.Σ.Β. με τον ίδιο τρόπο έδωσε στην ομάδα του τη μικρότερη δυνατή διαφορά (88-89).

Στα 59’’ είχε 0/2 ο Χρηστομάνος, στα 35’ αστόχησε ο Στύλλας μετά από διείσδυση, αλλά ο Παυλόπουλος πάτησε την πλάγια γραμμή λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Ο Στύλλας κέρδισε φάουλ στα 22’’, αλλά δεν αξιοποίησε καμία βολή, όχι όμως και ο Κωστούλας στα 19’’ (88-91). Στα 10’’ ο Στύλλας έκανε τρίποντο, που μπήκε και βγήκε, με τον νεαρό να στέκεται άτυχος, ενώ στα 7’’ ο Παυλόπουλος με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό 88-93.

Δεκάλεπτα: 13-15, 33-36, 55-57, 69-69 κ.α., 81-81 α’ παρ., 88-93 β’ παρ.

ΑΕΒ ΔΙΜΗΝΙΟΥ (Λότφι): Στύλλας 20 (2), Ζαμπέτογλου, Αναστασιάδης 18 (4), Καρπέτης 16 (3), Κουτσομπόρης, Ματζουράνης 6, Τσινίκας 12 (1), Βλάχος 6 (1), Χαρχαρής 10

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Σταθούρος, Καλογερόπουλος 26 (1), Κυριαζής, Μούτσιος, Χριστομάνος 6, Παυλόπουλος 17 (1), Τσίρος 12, Σιδερής 2, Κωστούλας 10, Ζαρογιάννης 20 (1)

Last modified onSunday, 21 January 2018 13:40