Εύκολα ο Ολυμπιακός Β. στο ΕΑΚ, 90-61 την Ανάληψη

"Πατώντας γκάζι" μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο φιλοξενούμενος στο ΕΑΚ Ολυμπιακός Βόλου κέρδισε την Ανάληψη, που της έλειπε ο Ίλτσογλου, με σκορ 90-61, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Οι Βλιώρας και Γκουγκουτούδης, από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, επέλεξαν να μοιράσουν τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους καλαθοσφαιριστές που είχαν στη διάθεσή τους, δοκιμάζοντας παράλληλα διάφορα σχήματα, κόντρα σε έναν υποδεέστερο αγωνιστικά αντίπαλο. Μετά το 10-18 του πρώτου δεκαλέπτου, στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης σε άμυνα κι επίθεση και με επιμέρους σκορ 9-30 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ με 29 πόντους (19-48), "καθαρίζοντας" νωρίς την αναμέτρηση.

Το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο μπάσκετ, με πολύ καλές επιθετικές στιγμές εκατέρωθεν και τον Ολυμπιακό, φυσικά, να μην απειλείται σε καμία χρονική στιγμή, έχοντας χτίσει μία τόσο μεγάλη διαφορά υπέρ του από το πρώτο μέρος. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Λουλούδης (16π.) και Παρασκευάς (14π.), στα χαμηλά ο Μπόγδανος (3π.) που έπαιξε ελάχιστα, με το τεχνικό τιμ των ερυθρόλευκων να επιλέγει να ξεκουράσει τον έμπειρο φόργουορντ.

Τελικό σκορ 90-61, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να οδηγεί χωρίς πρόβλημα την κούρσα του πρώτου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 19-48, 44-75, 61-90

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Μανωλόπουλος 2, Γαλανάκης 8 (2), Παπαϊωάννου 4, Κουτσονοβάκης Γ. 15 (1), Κολτσιδόπουλος 2, Ευαγγελινός 3, Τύμπας 8, Μωυσίδης 14, Κλείτσας 2, Βούλγαρης 3 (1), Κωλέτσης, Κουτσονοβάκης Κ.

Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας - Γκουγκουτούδης): Βλασταρίδης 10, Παπούλιας 12, Αλεξίου 1, Σκαμάγκας 8, Τζήμας 8, Μπόγδανος 3, Ίλτσογλου 9, Καραθάνος 4, Αναστασόπουλος 5, Λουλούδης 16, Παρασκευάς 14

Last modified onSaturday, 20 January 2018 22:17