Ολυμπιακός Β., Γ.Σ. Βόλου και Γ.Σ. Αλμυρού στην οκτάδα του Κυπέλλου

Τρεις ομάδες της Μαγνησίας πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΣΚΑΘ μετά τη διεξαγωγή της φάσης των 16, που έγινε το Σάββατο (14/10). Αυτές είναι ο Ολυμπιακός Βόλου, ο Γ.Σ. Βόλου και ο Γ.Σ. Αλμυρού.

Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν με 90-70 στο ΕΑΚ τον Σπάρτακο Λάρισας, έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Καραγιώργο με 28 πόντους, εκ των οποίων οι 21 με 7 τρίποντα, αλλά και πολύ θετικούς τους Μπόγδανο με 20 και Παπούλια με 18.

Ο Γ.Σ. Βόλου επιβλήθηκε του Κεραυνού με 80-70, με τον Ζαρογιάννη να κάνει ό,τι θέλει με 30 πόντους και τον Παυλόπουλο να προσθέτει άλλους 20.

Το πιο σημαντικό αποτέλεσμα ήταν το διπλό από τον Ίωνα που πήρε ο Γ.Σ. Αλμυρού με 62-73, έχοντας σε … οργιώδη κατάσταση τον Καραγιώργο, που σταμάτησε στους 35 πόντους και έβαλε πέντε τρίποντα στο δεύτερο μέρος. Έτσι, βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του, που σημείωσε 20 (!) πόντους παραπάνω στην επανάληψη (επιμέρους σκορ 20-40) από τον αντίπαλό της, να μετατρέψει το εις βάρος της 42-33 του ημιχρόνου σε 62-73 στο τέλος.

Και οι τρεις προαναφερθείσες ομάδες θα έχουν το επόμενο Σάββατο μεγάλη ευκαιρία για την πρόκριση στο φάιναλ φορ, αφού αγωνίζονται σε μονούς αγώνες εντός έδρας.

Η Μαγνησία πάντως δε θα έχει και τέταρτη ομάδα στην οκτάδα, αφού η ΑΕΒ Διμηνίου έχασε στα σημεία από τον Αετό Πλατκάμπου εκτός έδρας με 71-67.

Α.Σ. Δαναοί - Γ.Σ. Μουζακίου 85-93

(66-66 κ.α., 71-71 α’ παρ., 80-80 β’ παρ.)

Τα ζευγάρια στους οκτώ

Τα τέσσερα ζευγάρια που προέκυψαν για τους προημιτελικούς (μονοί αγώνες) το Σάββατο 21/10 είναι: