Ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε το ντέρμπι με τη Νίκη (video)

Ερυθρόλευκο “βάφτηκε”  το ντέρμπι του Βόλου στο μπάσκετ για την Α1 ΕΣΚΑΘ. Ολυμπιακός Βόλου – Νίκη Βόλου 75-73 έγραφε ο φωτεινός πίνακας και όλοι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο του Ολυμπιακού έγιναν μια αγκαλιά με τον κόσμο της ομάδας που κατέκλεισε τις εξέδρες στο κλειστό του ΕΑΚ.  Το παιχνίδι διεξήχθη σε άκρως μπασκετική ατμόσφαιρα διαψεύδοντας όσους προέβλεπα πόλεμο τις προηγούμενες ημέρες. Το βολιώτικο ντέρμπι παρακολούθησαν περίπου 800 φίλαθλοι του Ολυμπιακού ενώ στην άκρη του γηπέδου βρέθηκαν και 30 φίλαθλοι της Νίκης. Μεταξύ των δυο πλευρών δεν υπήρξε το παραμικρό τόσο σε αγωνιστικό επίπεδο όσο και σε εξωαγωνιστικό. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα έγιναν υπό το βλέμμα δυο διμοιριών των ΜΑΤ που βρέθηκαν για προληπτικούς κυρίως λόγους. Στα καθαρά αγωνιστικά ο Ολυμπιακός επικράτησε με 75-73 αν και αγχώθηκε στην τέταρτη κυρίως περίοδο όπου το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι.

Κι αυτό γιατί μέχρι και την τρίτη  περίοδο ο Ολυμπιακός είχε εξασφαλίσει μια διαφορά ασφαλείας που στο τέταρτο  δεκάλεπτο εξανεμίστηκε και οι δυο ομάδες στο φινάλε πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ. Οι ερυθρόλευκοι πιο ψύχραιμοι το τέλος αλλά και πιο συγκεντρωμένοι και εύστοχοι σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, έφτασαν στη νίκη που τους διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Μπορεί η Νίκη να προηγήθηκε με 6-0 στο σκορ, στα πρώτα λεπτά του αγώνα, από εκεί και μετά όμως έχασε το προβάδισμα με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι την λήξη της αναμέτρησης. Πρώτη φορά που οι ερυθρόλευκοι πέρασαν μπροστά στο σκορ ήταν 7 λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου με 7-6 ενώ 6’20 πριν  το τέλος έφτασαν στο 10-6. Σιγά σιγά η ομάδα του Φώνη Μαυρομιχάλη έχτισε μια διαφορά που σταδιακά αυξάνονταν19-12 στο 2΄40  και 21-15 1 λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 23-18. Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται με 28-22 6΄40 πριν το τέλος και 37-28 στο 2,44  για να κλείσει το ημίχρονο με 42-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νίκη φάνηκε να μη  έχει δυνάμεις να ξαναμπεί στο παιχνίδι καθώς βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους 45-35 7΄40 πριν το τέλος και 53-44 2,55 πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου το οποίο έκλεισε με 58-53. Στη  τέταρτη περίοδο οι κυανόλευκοι φάνηκαν πιο αποφασιστικοί στις επιλογές τους στην επίθεση ενώ βελτίωσαν και την άμυνά τους με αποτέλεσμα να “ροκανίσουν” την διαφορά που είχε πάρει ο Ολυμπιακός και να ισοφαρίσουν αρχικά 60-60 στο 6΄,30 και 71-71   1΄12  πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός Βόλου έφτασε τους 75 πόντους ενώ η Νίκη με ένα καλάθι μείωσε 75-73 αλλά ο Καραγιώργος ήταν ο μοιραίος καθώς βρέθηκε δυο φορές να “πυροβολεί” από τα 6,75 αλλά καις τα δυο αυτά  κρίσιμα σουτ αστόχησε με  αποτέλεσμα να παραμείνει το 75-73 ως τελικό αποτέλεσμα. Αναφορικά με το σκοράρισμα, κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν οι  Καφάσης και Καραγεώργος ενώ για τη Νίκη οι Νάνης, Καραγιώργος και Τάσσος.

Ολυμπιακός Βόλου: (Φώνης Μαυρομιχάλης) Καραγεώργος 17, Καραρήγας 4, Αλεξίου 9, Καφάσης 18, Σερμέτης 4, Καραθάνος 4, Αναστασόπουλος 6, Βλήτσιος 6, Παρασκευάς 7, Παραλίκης, Αχριάνης, Βασιλείου Χρ.

Νίκη Βόλου: (Θανάσης Μπουλιάκης) Τζίνης 2, Καραγιώργος 18, Καραμανλής 4, Καρπέτης 3, Νάνης 21, Τσώλης 5, Τάσσος 17, Τοκατλίδης 3, Τσαβές, Μπερτιάν, Χριστομάνος, Μαυροφώτης.

Διαιτητές: Δεσλής – Τζαφλέρης.