Τα Λεχώνια το ντέρμπι της Α1 ΕΣΚΑΘ

Την τρίτη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ πανηγύρισαν τα Λεχώνια, που κέρδισαν στο τοπικό ντέρμπι στο Βάκης Παρασκευόπουλος με 55-54 την Ανάληψη. Οι παίκτες του Απόστολου Καμακά παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα εύστοχοι από την περιφέρεια και κάνοντας αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο κατάφεραν να φτάσουν στο ροζ φύλλο.

Η Ανάληψη που αγωνίστηκε με δύο βασικές απουσίες, αυτές των Θεοχάρη και Ράπτη, ενώ τραυματίστηκε στο ζέσταμα και ο Εκίζογλου, είχε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιου το συγκρότημα του Γιώργου Βλιώρα είχε το προβάδισμα, όμως στην τέταρτη περίοδο έμεινε στους επτά πόντους και είδε τα ψυχωμένα Λεχώνια να προσπερνούν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι έδειξαν υπομονή και οτι ήθελαν περισσότερο το ροζ φύλλο. Έτσι με κορυφαίους τους Ροδολάκη με 20 και Κοντάκη με 19 με τον καθέναν τους μάλιστα να πετυχαίνει από τέσσερα τρίποντα, έφτασαν στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 26-27, 42-47, 55-54

ΛΕΧΩΝΙΑ (Καμακάς): Καγιόπουλος 2, Κοντάκης 19 (4), Ροδολάκης 20 (4), Τζηκόπουλος, Μπίζιος, Τυχαλάς 5 (1), Κέτουλας 8, Κλείτσας.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ίλτσογλου Γ. 15 (4), Μπακρατσάς, Γαλανάκης 10 (2), Ίλτσογλου Θ. 22 (1), Σιλεόπουλος 2, Εκίζογλου, Φωτιάδης, Τσακιρόπουλος 3, Γιουμπλάκης 2, Μπανάσιος, Σαμαράς, Λουλούδης.

Last modified onSunday, 22 December 2013 03:05