Πρεμιέρα με νίκες για ΑΕΚ και Ηρακλή

ΑΕΚ και Ηρακλής ξεκίνησαν με εκτός έδρας νίκες το πρωτάθλημα της Football League. Tο γκολ του Αραβίδη στο 21’ (έπειτα από ασίστ του εξαιρετικού Μπαρμπόσα) αποδείχθηκε αρκετό για τους «κιτρινόμαυρους», που δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες να καθαρίσουν το ματς και χρειάστηκαν και τις επεμβάσεις του Ανέστη στο τέλος για να πάρουν τη νίκη.

Για τον Ηρακλή, πρωταγωνιστής ο Περόνε που πέτυχε το μοναδικό τέρμα στην Κατερίνη επί του Πιερικού και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Νίκη και για τον έτερο Ηρακλή της κατηγορίας, που επικράτησε 2-0 της Καλλιθέας στα Ψαχνά. Οι γηπεδούχοι σκόραραν δύο φορές μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα, με τον Γουόρντεν να κάνει το 1-0 στο 36’ και τον Νάκα να ζευγαρώνει τα τέρματα της ομάδας του στο επτά λεπτά αργότερα. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι, λόγω αποβολής (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) του Μπριλάκη στο 75ο λεπτό. Η Ζάκυνθος πήρε δύσκολη και αναπάντεχη νίκη στον Βόλο με 2-0 επί του Ολυμπιακού. Τα δύο τέρματα της αναμέτρησης μπήκαν πολύ νωρίς, καθώς ο Αποστόλου σκόραρε στο 9' και ο Τσοπέλας στο 14ο λεπτό.