Δεύτερος ο ΠΑΟΒ με τρία μετάλλια στο πανελλήνιο Εφήβων-Νεανίδων

• Published in Πάλη

Την 2η θέση κατέκτησε ο Παλαιστικός Αθλητικός Όμιλος Βόλου στο πρωτάθλημα Ελλάδος Εφήβων-Νεανίδων που πραγματοποιήθηκε στην Κοζάνη το διήμερο 3-4 Απριλίου. Τη νίκη αυτή στο σύλλογο τους  χάρισαν οι 3 αθλητές που έλαβαν μέρος στους αγώνες. Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε για ακόμη μία φορά η 16χρονη Μαρκέλα Τζουμπουσλή οι οποία αγωνίστηκε στην κατηγορία των 59 κιλών Νεανίδων, αν και Κορασίδα. Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο και στην κατηγορία των 72 κιλών Νεανίδων κατέκτησε η Λυγερή Βούλγαρη. Ως έφηβος αγωνίστηκε ο Χρήστος Μαυρίδης στην κατηγορία των 96 κιλών κατακτώντας την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Για την εντυπωσιακή τους εμφάνιση οι τρεις αθλητές επιβραβεύτηκαν όχι μόνο με τα μετάλλια που κρέμασαν στο στήθος τους αλλά και με το πολύ θερμό χειροκρότημα που εισέπραξαν από τους θεατές. Τους αθλητές περιμένει όλο το καλοκαίρι μία σειρά από τουρνουά στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Σε λίγες μέρες θα αγωνιστούν στο σχολικό πρωτάθλημα και σε ένα μήνα περίπου θα πάρουν μέρος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα beach-wrestling (πάλη στην άμμο). Αξίζει να σημειωθεί ότι αμέσως μετά τους αγώνες στην πόλη της Κοζάνης, η Μαρκέλα Τζουμπουσλή μετέβη κατευθείαν στη Θεσσαλονίκη όπου προπονήθηκε από διακεκριμένους Έλληνες και ξένους προπονητές καθ' όλη τη διάρκεια των εορτών.