Πήρε ρεβάνς ο ΟΥΚΒ, 12-7 τη Νίκη

• Published in Πόλο
Φάση από το σημερινό παιχνίδι Φάση από το σημερινό παιχνίδι

Τη ρεβάνς για τη βαριά ήττα του πρώτου γύρου πήρε ο ΟΥΚΒ στο κολυμβητήριο του Βόλου από τη Νίκη, της οποίας επιβλήθηκε με 12-7 στο πλαίσιο της τελευταία αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας. Μετά το ισόπαλο 2-2 του πρώτου οκταλέπτου, ο ΟΥΚΒ έφτασε στο ημίχρονο στο 6-3 χάρη στο επιμέρους 4-1 που έκανε στη δεύτερη περίοδο. Η διαφορά μεγάλωσε στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου (9-5), ωστόσο η Νίκη κατάφερε να πλησιάσει μέχρι δύο γκολ στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου (9-7), χωρίς όμως συνέχεια, αφού ο ΟΥΚΒ σημείωσε μέχρι τη λήξη τρία αναπάντητα γκολ.

Ο ΟΥΚΒ τερμάτισε έκτος με 13 βαθμούς και η Νίκη όγδοη και τελευταία στον δεύτερο όμιλο, κάτι που έχει αντίκτυπο στο πώς θα ξεκινήσουν τα πλέι άουτ, αφού ο ΟΥΚΒ έχει δύο βαθμούς και η Νίκη κανέναν. Τα πλέι άουτ θα γίνουν σε έναν νέο όμιλο οκτώ ομάδων, από τον οποίον θα υποβιβαστούν στη Β’ Εθνική οι τέσσερις τελευταίες ομάδες.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-1, 3-2, 3-2

ΟΥΚΒ (Μεφσούτ): Χαλάς 1, Κολημήτρας 3, Μαρινάγης Χ. 2, Δημητρίου 1, Στεργίου 3, Γιάγκος 2

ΝΙΚΗ Β. (Μπλάνας): Πισσίας 2, Γιαβαρίδης 2, Μαρτζούχος 1, Γλούμης 2