Δύο νίκες και μία ήττα για την ομάδα βόλεϊ γυναικών του Γ.Σ. Βόλου

Τα αποτελέσματα των τριών πρώτων αγωνιστικών του τουρνουά ανόδου για τη γυναικεία ομάδα του Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ είναι άκρως ενθαρρυντικά για τη συνέχεια του πρωταθλήματος με τελικό στόχο την άνοδο στη Β’ Εθνική.

Με 2 νίκες και 1 ήττα πηγαίνει στην Αταλάντη το Σάββατο 1 Απριλίου 2017 με αντίπαλο τον τοπικό Λοκρό, για να διεκδικήσει τη νίκη.

Αναλυτικά μέχρι στιγμής στο τουρνουά ανόδου είχαμε:

Α.Σ.ΙΤΕΑΣ-Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ 3-1 (25-20, 22-25, 25-15, 25-10)

Σε δύο σετ η γυναικεία ομάδα του Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ στάθηκε με αξιώσεις. Έχασε δύσκολα το πρώτο και κέρδισε το δεύτερο, αλλά η συνέχεια δεν ήταν καλή στα επόμενα δύο, που έχασε εύκολα.

Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ-Α.Ο.ΣΟΥΦΛΑΡΙΑ 3-2 (25-17, 25-17, 15-25, 20-25, 20-18)

Επέστρεψε στις νίκες η γυναικεία ομάδα απέναντι στην αήττητη μέχρι εκείνο το σημείο ομάδα της Λάρισας. Προηγήθηκε 2-0 στα σετ, όμως η ομάδα των Σουφλαρίων αντέδρασε και έφερε τον αγώνα στα ίσια. Στο 5ο σετ  έσπασαν "καρδιές", αφού στη αλλαγή των τερέν το σκορ ήταν 8-7 για τον Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ και 14-9 υπέρ του, αλλά και πάλι οι αντίπαλες όχι μόνο έφεραν το ματς στα ίσια αλλά και προηγήθηκαν 16-17. Όμως οι γηπεδούχες είχαν τον “τελευταίο λόγο” και το τελείωσαν με 20-18.

Έγινε ένα ματς διαφήμιση για το τοπικό πρωτάθλημα ΕΣΠΕΚΕΛ. Από το Γ.Σ. Βόλου ήταν όλες διακριθείσες με μεγάλα ψυχικά αποθέματα.

ΑΘΛΕΣΗ ΛΑΡΙΣΑΣ -Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ 1-3 (25-15,12-25,22-25,19-25)

Νίκησε "καθυστέρηση" και Άθλεση η γυναικεία ομάδα του Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ στη Λάρισα την Κυριακή 26/ 3 για την 3η αγωνιστική του τουρνουά ανόδου. Με καθυστέρηση δύο ωρών άρχισε ο αγώνας λόγω προηγούμενου αγώνα βόλεϊ μεταξύ Φιλαθλητικού-Γιάννενα για την Α2 στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης.

Όμως η νεανική ομάδα του Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ ερχόμενη από τη μεγάλη νίκη επί του Α.Ο.ΣΟΥΦΛΑΡΙΩΝ μόνο στο πρώτο σετ ήταν μέτρια. Μετά "σοβαρεύτηκε" και κατέκτησε το τρίποντο. Στη διάρκεια του αγώνα χρησιμοποιήθηκαν όλες οι παίκτριες και η κάθε μια έδωσε με το "στυλ της" ό,τι μπορούσε, για να ανατρέψει το σκορ και να «κλειδώσει» τη νίκη.

Σύνθεση Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ (Ξανθόπουλος Παν.-Γιόλας Απ.): Τσαπραΐλη, Ράμπου, Τρυπίλα, Ραμιώτη (L) Γιόλα, Παπαδοπούλου, Αυγερινού, Μακρή, Χαντζή, Κανελλοπούλου, Προφαντή, Βαργιάμη.

Last modified onThursday, 30 March 2017 10:11