Σπουδαίο διπλό για τις γυναίκες της Αργούς

Μια πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 3-1 σετ πέτυχε η ομάδα γυναικών της ΑΡΓΟΥΣ το Σάββατο κόντρα στο ΓΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Μάλιστα για την ΑΡΓΩ, η νίκη αυτή παίρνει ακόμη μεγαλύτερές διαστάσεις γιατί ήταν η πρώτη  επί του συγκεκριμένου αντιπάλου, ο οποίος μέχρι την περσινή χρονιά αγωνιζόταν στην Α2 εθνική κατηγορία και διαθέτει παίκτριες με μεγάλη εμπειρία.

Η ΑΡΓΩ ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και με μπλοκ-άμυνα να δουλεύουν στην εντέλεια, προηγήθηκε με 2-0 σετ.

Ο ΓΣ Ελασσόνας αντέδρασε στο 3ο και μείωσε σε 2-1. Στο 4ο σετ η ΑΡΓΩ έδειξε και τα ψυχικά της χαρίσματα, ανατρέποντας μια διαφορά εις βάρος της τεσσάρων-πέντε πόντων, με το πολύ καλό σέρβις της Φωτεινής Τσαντοπούλου καθώς και τη βοήθεια που ήρθε από τον πάγκο, με τη Χαρά Σουφλή να κάνει τρία πολύ πιεστικά σέρβις και μια άμυνα και να δίνει το σετ και τη νίκη στη Βολιώτικη ομάδα.

Τα σετ: 16-25,22-25,25-23,22-25

ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ (Σταθόπουλος ): Τσαντοπούλου Φ . (19 πόντοι, επίθεση 52% 14 στις 27, 4 Άσσοι 1 Μπλοκ), Φιλιππίδη Α. (12 Πόντοι Επίθεση 55% 11 στις 20,  1 Άσσος), Τάσου Α. (13 Πόντοι Επίθεση 42% 10 στις 24, 2 Άσσοι, 1 Μπλοκ), Καλαποδά Μ. (15 Πόντοι Επίθεση 67% 8 στις 12,  1 Άσσος, 6 Μπλοκ),  Τσιτσιγιάννη Μ. (9 Πόντοι Επίθεση 58%  4 στις 7, 2 Άσσοι 3 Μπλοκ), Χειμάρα Γ.,  Γερολυμάτου Ε.,  Γάκη Σ.,   Χαρχαρή Α., Καραμπέλα Χ., Γεωργούλα Κ. Σουφλή Χ.

Εντός έδρας ήττα για τους άνδρες από την ΑΕΛ

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που έγινε το Σάββατο στο κλειστό ΒΑΚΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ , για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας ανδρών, η ομάδα της ΑΡΓΟΥΣ γνώρισε την ήττα από την πολύ δυνατή φέτος  ομάδα της ΑΕ Λάρισας με 3-1 σετ. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και προσέφερε όμορφο θέαμα σε όσους το παρακολούθησαν.

Η ΑΡΓΩ έκανε ολοκληρωτικό παιχνίδι στο 1ο σετ, το οποίο κέρδισε με  25-23. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη στα επόμενα   δύο, όπου η ΑΕΛ ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και προηγήθηκε με 2-1σετ. Οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει  στο 4ο σετ, όταν προηγήθηκαν με 21-17 αλλά με διαδοχικά λάθη σε υποδοχή και επίθεση έχασε τελικά το παιχνίδι με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-23, 14-25, 17-25, 22-25

ΑΣ ΑΡΓΩ (Γεωργουλάς): Ιτούδης, Τερνιώτης, Βούλγαρης, Κούντριας, Αναστασιάδης, Ισλαμάι, Τσιάκαλος, Πασχαλίδης, Σκευοφύλαξ, Βλότσος, Κόκκας, Φιλιππίδης, Φουρκιώτης

ΑΟ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΥ- ΦΣ ΛΑΜΙΑΣ 3-0σετ

ΦΣΣΑ ΑΜΙΛΛΑ-ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 3-0 σετ α.α.

ΑΣ ΑΡΓΩ-ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 1-3 σετ

ΦΘΙΑ-ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ 3-2 σετ