Δυναμικό παρών του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. στους Χειμερινούς κολύμβησης στην Καβάλα

Δυναμικό παρών έδωσαν οι κολυμβητές και κολυμβήτριες του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. στους Χειμερινούς αγώνες κολύμβησης στο Κολυμβητήριο Καβάλας, κατακτώντας 7 μετάλλια, από τα οποία 3 χρυσά και 4 χάλκινα  και πολλές θέσεις στις οκτάδες των αγωνισμάτων τους. Η ομάδα του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. συμμετείχε με 15 αθλητές και αθλήτριες της αγωνιστικής κατηγορίας που προπονούνται από τους διπλωματούχους προπονητές Κώστα Σουρμενίδη και Βασίλη Κατσικόπουλο, ενώ εντυπωσιακή ήταν η επανεμφάνιση με τα χρώματα του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. του Πρωταθλητή Κολύμβησης Γιώργου Βελιάδη με τρία χρυσά μετάλλια.

Αναλυτικά οι επιτυχίες των αθλητών και αθλητριών του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. είναι οι εξής:

Ο Γιώργος  Βελιάδης κατέκτησε τρεις πρώτες θέσεις και 3 χρυσά μετάλλια στα 50μ (00:24.18), στα 100μ (00:52.32) και στα 200μ (01:55.71) ελεύθερο, στην κατηγορία Εφήβων, σημειώνοντας χρόνους που τον φέρνουν στην κορυφή των φετινών επιδόσεων στην κατηγορία του  πανελλαδικά και του δίνουν το δικαίωμα να στοχεύει στην επίτευξη ορίων για διεθνείς αγώνες με την Εθνική ομάδα.

Ο Απόστολος Στάμος στην κατηγορία Παμπαίδων Α κατέκτησε τρεις τρίτες θέσεις και 3 χάλκινα μετάλλια στα 200μ (02:09.88), 400μ (04:28.76) και 1500μ (17:48.36) ελεύθερο σε συνθήκες πολύ ισχυρού ανταγωνισμού.

Ο Δημήτρης Σταματίου στην μικρή κατηγορία Παμπαίδων Β κατέκτησε την τρίτη θέση και χάλκινο μετάλλιο στα 200μ μικτή ατομική (02:39.34), την 5η θέση στα 400μ μικτή ατομική και την 6η θέση στα 400μ ελεύθερο, σημειώνοντας θεαματική βελτίωση στους χρόνους του.

Η Μελπομένη Παπαδημητρίου κατέκτησε την 4η θέση στα 800μ, την 5η θέση στα 1500μ και την 10η θέση στα 400μ ελεύθερο Κορασίδων.

Η Ζωή Τελώνη κατέκτησε την 5η θέση στα 50μ ελεύθερο και 6η θέση στα 50μ πεταλούδα και 50μ ύπτιο στην κατηγορία Νεανίδων.

Ο Νικόλας Καπάλας κατέκτησε την 5η θέση στα 50μ με ατομικό ρεκόρ, την 6η στα 200μ και την 7η στα 100μ ελεύθερο στην μικρή κατηγορία Παμπαίδων Β.

Ο Απόστολος Μπαράκος στην κατηγορία Παμπαίδων Α κατέκτησε την 6η θέση στα 400μ ελεύθερο και 8η θέση στα 200μ και 400μ μικτή ατομική, με σημαντική βελτίωση στους χρόνους του.

Η Αναστασία Παπαδημητρίου κατέκτησε την 7η θέση με ατομικό ρεκόρ στα 400μ μικτή ατομική στην κατηγορία Παγκορασίδων Β, ενώ βελτίωσε σημαντικά τις επιδόσεις της στα 200μ ύπτιο και στα 50μ πεταλούδα.

Eξίσου ικανοποιητικές εμφανίσεις και βελτίωση των ατομικών τους επιδόσεων σημείωσαν και οι υπόλοιποι αθλητές του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β.:

Χρυσούλα Βαρδάκη στα 400μ Μ.Α., 200μ Μ.Α., 400μ ελεύθερο Κορασίδων, Νικολέτα Οικονόμου στα 400μ και 800μ ελεύθερο Παγκορασίδων Α, Ήλια Γιαννακού στα 50μ πεταλούδα Παγκορασίδων Β, Δέσποινα Ντόντη στα 50μ ελεύθερο και 50-100μ ύπτιο Κορασίδων

Δημήτρης Εμβαλωτής στα 50-100-200μ πεταλούδα στη διπλή κατηγορία Παίδων, Ορφέας Υφαντίδης στα 50-100-200μ πρόσθιο Παμπαίδων Α και Σταύρος Κόπανος στα 50-100μ πρόσθιο Παίδων.

Την αποστολή του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. συνόδευσαν επίσης οι έφοροι κολύμβησης Αλέκος Παπαδημητρίου, Κώστας Τελώνης και γονείς  αθλητών.

Το ΔΣ του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. συγχαίρει τους αθλητές, αθλήτριες και τους προπονητές τους  Κώστα Σουρμενίδη και Βασίλη Κατσικόπουλο για τη συμμετοχή και τις επιτυχίες τους και εύχεται καλή αγωνιστική συνέχεια με ανάλογες επιτυχίες.