Πολύ καλές εμφανίσεις στα Γαλαγάλεια για τον Υδάτινο Κόσμο

Πολύ καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι κολυμβητές και κολυμβήτριες του Αθλητικού Συλλόγου Βόλου ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ στους αγώνες προαγωνιστικών κατηγοριών «ΓΑΛΑΓΑΛΕΙΑ 2017», που έλαβαν χώρα στις 12 Φεβρουαρίου 2017 στο δημοτικό κολυμβητήριο Καρδίτσας. Επιστέγασμα των προσπαθειών τους ήταν τα 8 μετάλλια που κατέκτησαν τόσο στα ατομικά όσο και στα ομαδικά αγωνίσματα, ενώ ξεχώρισαν για τους πολύ καλούς χρόνους που πραγματοποίησαν.

Συγκεκριμένα στα αγόρια ο αθλητής Τριανταφυλλίδης Ορέστης τερμάτισε στη δεύτερη θέση στα 100 μέτρα ελεύθερο, κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο, ενώ ο Φωτεινόπουλος Παναγιώτης τερμάτισε στην τρίτη θέση στα 200 μέτρα μικτή ατομική, όπως επίσης και ο Δραπανάσκος Ιωάννης  στα 100 μέτρα πρόσθιο, κατακτώντας και οι δυο το χάλκινο μετάλλιο.

Στα κορίτσια η Μπαρή Φρειδερίκη τερμάτισε στην τρίτη θέση στα 100 μέτρα ελεύθερο κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, όπως επίσης η Τσαντηρίδη Νικολέτα στα 200 μέτρα ελεύθερο, ενώ η Φραγκάκη Αικατερίνη κατέκτησε δυο χάλκινα μετάλλια στα 100 και στα 200 μέτρα ελεύθερο.

Στις σκυταλοδρομίες 50 μέτρα ελεύθερο η ομάδα των κοριτσιών 10 ετών, αποτελούμενη από τις Παναγοπούλου Ευαγγελία, Κουκουβίνου Άννα Μαρία, Γκελντή Δέσποινα και Τσαντηρίδη Νικολέτα, τερμάτισε στην τρίτη θέση, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Αναλυτικά ο Α.Σ.Β. ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ συμμετείχε στους αγώνες με 19 αθλητές και αθλήτριες, οι οποίοι εκτός από τα μετάλλια που κατέκτησαν, εντυπωσίασαν με την πολύ καλή τεχνική τους και είχαν πολύ καλά πλασαρίσματα στις τελικές σειρές των αγωνισμάτων τους: