Δύο αξέχαστα Σαββατοκύριακα για την κολύμβηση της Νίκης

Η ανάδειξη της Νίκης ως πρωταθλήτριας Ελλάδας στα κορίτσια στα πανελλήνια πρωταθλήματα κολύμβησης στις κατηγορίες παμπαίδων-παγκορασίδων-Παίδων/Κορασίδων και Εφήβων/Νεανίδων ήταν μία πολύ μεγάλη στιγμή για τον βολιώτικο σύλλογο, που εξέδωσε το παρακάτω δελτίο Τύπου:

«Δύο Σαββατοκύριακα τα οποία θα μείνουν αξέχαστα στη μνήμη μας για πολλά χρόνια. Το κολυμβητικό τμήμα της Νίκης Βόλου με τα οκτώ χρόνια παρουσίας του κατάφερε κάτι που στο παρελθόν επαρχιακός σύλλογος δε θυμόμαστε να έχει καταφέρει.

Αναδείχθηκε πρώτη νικήτρια ομάδα στη κατηγορία κορασίδων-παγκορασίδων Α' & Β' και τρίτη στο σύνολο της βαθμολογίας.

Πέραν της πρωτιάς και της τρίτης θέσης τα κορίτσια των τριών σκυταλοδρομιών στη κατηγορία παγκορασίδων Α' για δεύτερη συνεχόμενη φορά κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο και στις τρεις σκυταλοδρομίες, κάνοντας μια ανασκόπηση των 30 τελευταίων χρόνων, κάτι τέτοιο δεν έχει επιτευχθεί από κανέναν σύλλογο του κέντρου πόσο δε μάλλον από σύλλογο προερχόμενο από την επαρχία. Οι σκυτάλες παγκορασίδων Β' κατέκτησαν τρία ασημένια μετάλλια και οι σκυτάλες των παμπαίδων Β' αναδείχθηκαν δύο φορές τέταρτες και στη μία κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο.

Όλα αυτά στο κολυμβητήριο του Βόλου το οποίο φιλοξένησε το πανελλήνιο πρωτάθλημα παμπαίδων-παγκορασίδων Α' & Β'.

Στη συνέχεια η σκυτάλη δόθηκε στους κολυμβητές και κολυμβήτριες που ανήκουν στις κατηγορίες παίδων-κορασίδων, εφήβων-νεανίδων όπου η Νίκη Βόλου εκπροσωπήθηκε από την Ελένη Αγιώτη ΝΕΑΝ (50μ. ΠΡ 5η θέση, 100μ. Πρ 11η θέση 200μ. ΠΡ 10η θέση), τον Βασίλη Λεύκελη (200μ. ΕΛ 22ος, 400μ. ΕΛ 20ος,, 1500μ. 11ος), την Αγγελική Βλιώρα (50μ. ΠΡ 18η, 100μ ΠΡ 1η, 200μ. 20η) και δύο ακόμη αθλητές τον Ανδρέα Τζιώρτζη και Εύα Κουτρούτσου οι οποίοι δεν ανήκουν στο δυναμικό του συλλόγου αλλά προπονήθηκαν συστηματικά όλη τη χρονιά από το προπονητικό δυναμικό της Νίκης Βόλου.

Η αγωνιστική χρονιά έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και πιστοποίησε το υψηλό επίπεδο δουλειάς που γίνεται στο σύνολο του κολυμβητικού τμήματος του συλλόγου. Το παραπάνω αποτέλεσμα δεν είναι προϊών κάποιας “μαγικής συνταγής” αλλά προϊόν συστηματικής διαχρονικής δουλειάς προπονητών, αθλητών και διοίκησης. Χωρίς τυμπανοκρουσίες αλλά με έναν και μόνο σκοπό, τη δημιουργία πραγματικών αθλητών, κάτι το οποίο δείχνουμε ότι το καταφέρνουμε.

Οι κολυμβητές της ομάδας σύσσωμοι τόσο στο κολυμβητήριο του Βόλου όσο και στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο ενθάρρυναν το ένα το άλλο, ωθώντας τον κάθε αγωνιζόμενο του συλλόγου στο υψηλότερο δυνατό αποτέλεσμα αποδεικνύοντας ότι όλοι είναι μέλη μιας μεγάλης αθλητικής οικογένειας.

Οι αθλητές-αθλήτριες που συμμετείχαν στο πρωτάθλημα που διεξήχθη στον Βόλο είναι οι εξής:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Χρυσό μετάλλιο 4x100μ. ΕΛ ΠΓΚ Α' (Μεντεκίδη, Νικοβιώτη, Κιόσσια, Γρηγοριάδη)

Χρυσό μετάλλιο 4x200μ. ΕΛ ΠΓΚ Α' (Μεντεκίδη, Νικοβιώτη, Κιόσσια, Γρηγοριάδη)

Χρυσό μετάλλιο 4x100μ. ΜΟ ΠΓΚ Α' (Μεντεκίδη, Λουκάκη, Κιόσσια, Παρίσση)

Ασημένιο μετάλλιο 4x100μ. ΕΛ ΠΓΚ Β' (Χατζηεφραιμίδη Μ., Λούπα Μ., Βασιλοπούλου, Χατζηεφραιμίδη Στ.)

Ασημένιο μετάλλιο 4x100μ. ΜΟ ΠΓΚ Β' (Χατζηεφραιμίδη Μ. Κοττά, Μεριστούδη, Βασιλοπούλου)

ΑΓΟΡΙΑ

Χρυσό μετάλλιο 4x100μ. ΜΟ ΠΠ Β' (Μιαρίτης, Κοντοβάς, Αγιώτης, Αναστασάκης)

4η θέση 4x100μ. ΕΛ ΠΠ Β' (Κοντοβάς, Μιαρίτης, Αναστασάκης, Ιωαννίδης)

4η θέση 4x200μ. ΕΛ ΠΠ Β' (Κοντοβάς, Μιαρίτης, Αναστασάκης, Ιωαννίδης)

Το Δ.Σ. του συλλόγου συγχαίρει ολόθερμα τον Μέμο Ευστάθιο που ήταν ο αρχιτέκτονας της προσπάθειας αυτής καθώς και τους Γκιτέρσο Αθανάσιο, Βλιώρα Αχιλλέα, Αδαμόπουλο Δημήτριο των οποίων η μεθοδική δουλειά και η προσήλωση στον τελικό στόχο έφεραν τα παραπάνω αποτελέσματα. Συγχαίρει τους πρωταγωνιστές που δεν είναι άλλοι από τους αθλητές του συλλόγου με των οποίων την προσπάθεια ο σύλλογος κατέκτησε την κορυφή. Εύχεται δε, σε όλους καλό καλοκαίρι με υγεία και δίνει ραντεβού για τον Σεπτέμβριο.