Πρώτη στα 10χλμ η Αναστασία Καρακατσάνη

Η Βολιώτισσα αθλήτρια Αναστασία Καρακατσάνη αναδείχθηκε 1η στις γυναίκες στα 10 χλμ. του κλασσικού μαραθωνίου που διεξήχθη την Κυριακή στην Αθήνα, με επίδοση 35:28.

Ο 32ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας διεξήχθη με ρεκόρ συμμετοχών που ξεπέρασαν τις 35.000 άτομα. Ο Φέλιξ Κάντι είναι ο μεγάλος νικητής του Κλασικού Μαραθωνίου 2014, τερματίζοντας πρώτος στο Καλλιμάρμαρο με ρεκόρ αγώνα! Ο σπουδαίος Κενυάτης δρομέας κάλυψε τη διαδρομή των 42 χλμ. σε 2:10:36.

Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχει ο Ιταλός Στέφανο Μπαλντίνι, με χρόνο 2.10.55 που του είχε δώσει και το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακού Αγώνες 2004 της Αθήνας! Δεύτερος τερμάτισε ο Ράιμοντ Μπετ και τρίτος ο Τσομπέι. Ο περσινός νικητής του Μαραθωνίου, Χίλαρι Γέγκο τερμάτισε στην τέταρτη θέση. Ο πρώτος Έλληνας που τερμάτισε στον Μαραθώνιο ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης με χρόνο δυο ώρες και 25 λεπτά. Ο αθλητής από τον Βροντάδο Χίου, τερματίζει για 2η συνεχή χρονιά πρώτος μεταξύ των Ελλήνων,ενώ πίσω του ακολούθησε ο Δημήτρης Θεοδωράκος, αγκαλιά με την κόρη του, σε 2.29.58. Η τρίτη θέση έκλεισε με τον έμπειρο Γιώργο Καραβίδα (2.31.05). Τέταρτος ήταν ο Κώστας Πούλιος με 2.32.22. Ο Μιχάλης Παρμάκης δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη διαδρομή.

Για δεύτερη φορά στην καριέρα της, η Σοφία Ρήγα τερματίσει πρώτη την Αυθεντική διαδρομή. Η δρομέας του Ελευθέριου Βενιζέλου πέτυχε 2.45.38 και έδειξε σε καλή κατάσταση, ενώ δεύτερη πίσω της ήταν η περσινή νικήτρια Μάγδα Γαζέα με 2.46.39 και τρίτη η …πρωτάρα στο αγώνισμα Ουρανία Ρέμπουλη με 2.42.41. Νικήτρια του αγώνα ήταν η Ναόμι Μάγιο με 2.41.06, δεύτερη η Νάνσι Ρότιχ με 2.41.06 και τρίτη η Λίναχ Τσίρτσιχ (2.42.41).

Ο Κώστας Γκελαούζος και η Αναστασία Καρακατσάνη ήταν οι νικητές στους άνδρες και στις γυναίκες, στα 10 χλμ. του Κλασικού Μαραθωνίου Αθηνών, με επιδόσεις 31:39 και 35:28, αντίστοιχα. Στα 5χλμ. ο Κώστας Νακόπουλος κατάφερε να τερματίσει για τρίτη φορά συνεχόμενη πρώτος με 15.26. Ο πρωταθλητής των 800 μ., κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ στον κλειστό στίβο, είχε καταφέρει να επικρατήσει τόσο το 2012 όσο και το 2013. Όσον αφορά τις γυναίκες, πρώτη βγήκε η Ελένη Θεοδωροπούλου, με 17.39.

Last modified onMonday, 10 November 2014 14:33