Logo
Print this page

Επιτυχίες και μετάλλια για Σκιαθίτες σε αγώνες τάε κβο ντο στο Βερολίνο

Δυναμικό “παρών” από τον σύλλογο τάε κβο ντο Παλμός Σκιάθου στο 14ο Internationale Berlin open. Ο σκιαθίτικος σύλλογος κατέκτησε την 9η θέση στην γενική κατάταξη μεταξύ 101 συλλόγων και 29 χωρών από όλο τον κόσμο με 3 χρυσά, 2 αργυρά και 5 χάλκινα μετάλλια το περασμένο Σαββατοκύριακο στο Βερολίνο της Γερμανίας.

Στην κατηγορία των +65 κιλών ο Κωνσταντίνος Διολέττας, μετά από δυο εξαιρετικούς αγώνες, κατέκτησε την πρώτη θέση ανοίγοντας έτσι τον κύκλο των επιτυχιών για την ομάδα του, για να ακολουθησει ο Γιώργος Παρίσης στην κατηγορία των εγχρώμων ζωνών ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.
Στη συνέχεια ο μικρός Γιώργος Κωστέας κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο. Στην πιο δύσκολη κατηγορία της διοργάνωσης - 41κιλα cadets ο Τσότσος Νικόλας, νικώντας διαδοχικά τον Ρώσο, Τσέχο, Ισραηλινό και Δανό αθλητή, κερδίζοντας τις εντυπώσεις και τις καλύτερες κριτικές για την αγωνιστική του κατάρτιση, έχασε στον τελικό στα σημεία από τον Γερμανό πρωταθλητή της κατηγορίας, κατακτώντας έτσι το αργυρό κύπελλο.
Την ομάδα συμπλήρωνε και ο αθλητής από τον σύλλογο ΣΟΑΤ των Τρικάλων Σικοβέλας Μιχαήλ οποίος κατέκτησε το χρυσό κύπελλο στην κατηγορία του. Σειρά είχαν τα μικρά παιδιά της ομάδας, ο Βαγγέλης Βιολέττας, η Μαγδαληνή Κολοκοτρώνη και η Κωνσταντίνα Διολέττα να ανέβουν στο τρίτο σκαλί του βάθρου, μαζί με την Ιόλη Σακαλίδη και την Καραδήμου Μαρία, κατακτώντας την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Αξιοπρεπής και αξιόλογη η αγωνιστική παρουσία για τους Αρμαμέντου Στεφανία, Βιολέττα Ειρήνη, Τσότσο Θωμά, Διολέττα Μαρία, Μαρκεζίνη Συραίνα, Μιτζέλο Γιώργο και Πασχάλη Μανώλη. Προπονητές οι Τσότσου Κωνσταντίνα και Τσότσος Γιώργος, που καλλιεργούν το άθλημα το τάε κβο ντο με συνέπεια στο νησί της Σκιάθου.

Επικοινωνία: [email protected]