Διακρίσεις στο σχολικό πρωτάθλημα για αθλήτριες του Νικόμαχου

Για άλλη μια φορά η ομάδα του Νικόμαχου Βόλου έκανε υπερήφανο το Βόλο αφού έδωσε το "παρών" σε μια πανελλήνια διοργάνωση και είχε διακρίσεις. Την Τετάρτη 13 Απριλίου έγινε το πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα Ταεκβοντό στο Ολυμπιακό στάδιο Άνω Λιοσίων. Η διοργάνωση ήταν της ΕΛ.Ο.Τ. και η συμμετοχή πολύ μεγάλη με 530 αθλητές-αθλήτριες). Οι αγώνες ξεκίνησαν στις 9 το πρωί και είχαν διάρκεια μέχρι τις 11.30 το βράδυ.
Από το βολιώτικο σύλλογο συμμετείχαν 8 αθλητές οι οποίοι κατέκτησαν ένα χρυσό, ένα χάλκινο μετάλλιο και 2 αθλητές κατέκτησαν την πέμπτη θέση. Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η αθλήτρια και μαθήτρια του 1ου ΕΠΑΛ Λημνιώτη Μαρία Ζωή μετά από 4 αγώνες τους οποίους κέρδισε όλους με διαφορά. Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η αθλήτρια και μαθήτρια του 5ου Γενικού Λυκείου Γκογκινούδη Παρασκευή παίζοντας 4 αγώνες και χάνοντας στον ημιτελικό με μικρή διαφορά. Πέμπτη θέση κατέκτησε η Μούτζια Σοφία και η Βογιατζή Αγγελική και έχασαν ένα βήμα πριν το μετάλλιο. Οι αθλήτριες και αθλητές που κατάφεραν να πάρουν μετάλλιο, παίρνουν και μόρια για τις πανελλήνιες εξετάσεις που τους βοηθούν στην εισαγωγή τους στα πανεπιστήμια. Το σχολικό πρωτάθλημα Ταεκβοντό -μετά από την πετυχημένη αυτή διοργάνωση- θα αποτελέσει θεσμό για το άθλημα και θα πραγματοποιείται κάθε χρόνο. Προπονητές του συλλόγου οι Τόρης Δημήτριος και Τόρης Παύλος, ενώ επόμενοι στόχοι είναι το Πανελλήνιο Νέων καθώς και το πρωτάθλημα Βορείου Ελλάδος που θα γίνουν τον επόμενο μήνα.