noodles volos banner

Μεγάλη επιτυχία σε διασυλλογικούς αγώνες Kyokushinkai Karate στην Πορταριά

  • Κατηγορία Karate

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν οι διασυλλογικοί αγώνες του δυναμικού Kyokushinkai Karate, που διοργάνωσε ο επίσημος εκπρόσωπος του συστήματος της Ελλάδας Ιωάννης Στεφάνου με τη βοήθεια της Κυριακής Στεφάνου, προπονήτριας Καράτε της Γ.Γ. Αθλητισμού, υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καράτε ΕΛ.Ο.Κ.

Οι εν λόγω αγώνες διεξήχθησαν στο Κλειστό Γυμναστήριο Πορταριάς την Κυριακή 27 Νοεμβρίου, με τη συμμετοχή αθλητών και αθλητριών όλων των κατηγοριών (παίδων-κορασίδων, Εφήβων, Νέων Ανδρών - Γυναικών και Ανδρών - Γυναικών).

Οι αθλητές που έλαβαν μέρος αγωνίστηκαν στους δυναμικούς αγώνες Κούμιτε (Νοκ -Ντάουν πλήρους επαφής) καθώς και στα ΚΑΤΑ (σύνολο τεχνικών με υποτιθέμενους αντιπάλους).

Δικαίωμα συμμετοχής στους διασυλλογικούς αγώνες  του Kyokushinkai Karate είχαν μόνο οι σύλλογοι που συνεργάζονται με τον εκπρόσωπο κ. Ιωάννη Στεφάνου και ανήκουν στην Ελληνική Ομοσπονδία Καράτε ΕΛ.Ο.Κ, όπως και οι αθλητές τους που έχουν δελτίο της Ομοσπονδίας.

Ο κ. Ιωάννης Στεφάνου διοργάνωσε αυτούς τους διασυλλογικούς αγώνες στον Βόλο, δίνοντας την ευκαιρία στους αθλητές να αγωνιστούν στο δυναμικό Kyokushinkai Karate πλήρους επαφής, ενώ παράλληλα θα επιλέξει από τους αγώνες τους αθλητές που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας σε όλες τις ευρωπαϊκές και διεθνείς Διοργανώσεις του Kyokushinkai Karate κατά το νέο έτος 2017.

Πιο αναλυτικά η αγωνιστική διασυλλογική ημερίδα ξεκίνησε με το αγωνιστικό σεμινάριο τεχνικών του kyokushinkai Karate από τον Shihan Ιωάννη Στεφάνου και στις 11:30πμ ξεκίνησαν οι αγώνες με τις κατηγορίες ΚΑΤΑ και στη συνέχεια με τους Αγώνες ΚΟΥΜΙΤΕ -FULL CONTACT.

Οι συμμετέχοντες αθλητές στο σύνολό τους εντυπωσίασαν με τη μαχητικότητα και το τεχνικό τους επίπεδο όλους τους παρευρισκόμενους γονείς, συγγενείς και φίλους των αθλητών, αποδεικνύοντας την ανοδική πορεία του kyokushin Karate και του αγωνιστικού επιπέδου των αθλητών.

Οι αθλητές και αθλήτριες που πρώτευσαν στα ΚΑΤΑ και ΚΟΥΜΙΤΕ είναι οι εξής:

1ο Γκρουπ ΚΑΤΑ Κορασίδων: 1η Θέση Ντριβαλά Δήμητρα, 2η Θέση Πρίφτη Σεραίνα,

2ο Γκρουπ ΚΑΤΑ Κορασίδων: 1η θέση Καραμανλή Αθηνά , 2η θέση  Κατσαμπέκη Βασιλική 3ο Γκρουπ ΚΑΤΑ Κορασίδων: 1η Θέση Μυλωνά Μαριτίνα 2η Θέση Αποστολάκη Δήμητρα

4ο Γκρουπ ΚΑΤΑ Κορασίδων: 2η θέση Λάλα Εμιλιάνα

 5ο Γκρουπ ΚATA  Κορασίδων: 3η θέση Προσήλια Ρωξάνη

6ο Γρουπ ΚΑΤΑ Κορασίδων: 1η Θέση Στυλιανίδη Αθηνά, 2η θέση Μπασδάνη Δήμητρα ,

7ο Γκρουπ ΚΑΤΑ Κορασίδων: 2η θέση Πούλιου Πηνελόπη

8ο Γκρουπ ΚΑΤΑ Κορασίδων: 2η Θέση Πούλιου Πένυ

 

1ο Γκρουπ ΚΑΤΑ Γυναικών: 1η θέση Ευσταθίου Φωτεινή 

1ο Γκρουπ ΚΑΤΑ Παίδων: 1η θέση Κουτσούμπας Κων/νος 3η  Θέση Κεραμάς Κων/νος ,

2o Γκρουπ ΚΑΤΑ Παίδων: 2η θέση Μπούρης Περικλής 3η θέση Ντίτσας Γρηγόρης

 3ο Γκρουπ ΚΑΤΑ Παίδων: 1η θέση Παπουτσής Γιώργος 2η θέση Μάλαμας Δημήτριος

4ο Γκρουπ ΚΑΤΑ Παίδων: 1η θέση Σκυλοδήμος Παύλος 2η θέση Λαράι Μάξιμος

5ο Γκρουπ ΚΑΤΑ Παίδων: 1η θέση Κορωναίος Σπύρος 2η θέση Κουναρας Κυριαζής

6ο Γκρουπ ΚΑΤΑ Παίδων: 2η θέση Ντάγγαλος Γιώργος

7ο Γκρουπ ΚΑΤΑ Παίδων: 1η θέση Σκοδράνι Μάριος 

8ο Γκρουπ ΚΑΤΑ Παίδων: 1η θέση, Κανέλλος Γιάννης

9ο Γκρουπ ΚΑΤΑ Παίδων: 1η Θέση Αλιώρης Βαγγέλης, 2η θέση Σκαμπαρδώνης Αντώνης, 3η θέση Τότο Χριστόφορος

10ο Γκρουπ ΚΑΤΑ Παίδων: 1η Θέση Αλιώρης Παναγιώτης

 

1ο Γκρουπ ΚΑΤΑ Ανδρών: 1η Θέση Μάμμης Ορέστης

1ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Κορασίδων: 1η θέση Σαργιώτη Ναταλία

 2ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Κορασίδων: 2η θέση Γκίκα Χαρά, 3η θέση Καπουρνιώτη Κων/να

3ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Κορασίδων: 1η θέση Καραμανλή Αθηνά

4ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Κορασίδων: 1η Θέση Μυλωνά Μαριτίνα, 2η θέση Αποστολάκη Δήμητρα

5ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Κορασίδων: 3η Θέση Προσήλια Ρωξάνη

6ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Κορασίδων: 1η Θέση Πρίφτη Σεραίνα 2η Θέση Ντριβαλα Δήμητρα

 7ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Κορασίδων: 1η Θέση Λάλα Εμιλιάνα, 2η Θέση Πατήρη Μαριάννα

 8ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Κορασίδων: 2η Θέση Πούλιου Πηνελόπη

 9ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Κoρασίδων: 2η Θέση Δημητροπούλου Νεφέλη

 

1ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Κορασίδων: 2η Θέση Στυλιανίδη Αθηνά

2ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Γυναικών: 1η Θέση Πούλιου Μαρία

 

 1ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Παίδων: 1η Θέση Κατόπης Θανάσης, 2η Θέση Κλείτσας Θάνος

2ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Παίδων: 1η Θέση Αργύρης Σπύρος 2η Θέση Μανιώτης Άγγελος

 3ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Παίδων: 1η Θέση Σαργιώτης Ιωάννης, 2η Θέση Δελής Χαράλαμπος

 4ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Παίδων:  1η Θέση Κουτσούμπας Κων/νος, 3η θέση Κεραμάς Κων/νος 5ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Παίδων: 1η θεση Σκυλοδήμος Παύλος, 2η Θέση Μπούρης Περικλής, 3η Θέση Ντίτσας Γρηγόρης

6ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Παίδων:2η Θέση Παπουτσής Γιώργος

8ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Παίδων: 1η Θέση Κορωναίος Σπύρος , 2η Θέση Κουνάρας Κυριαζής, 3η θέση Λαράι Μάξιμος

9ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Παίδων: 1η Θέση Σκαμπαρδώνης Αντώνης

10ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Παίδων: 3η Θέση Ντάγγαλος Γιώργος

11ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Παίδων: 2η Θέση Κανέλλος Ιωάννης

 

1ο  Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Εφήβων: 2η Θέση  Σκορδάνι Μάριος

2ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Εφήβων: 1η Θέση Αλλιώρης Παναγιώτης

3ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Εφήβων: 1η Θέση Ντίμασι Χρήστος

 

1ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Ανδρών: 1η Θέση Μπούρης Κων/νος 3η Θέση Μάμμης Ορέστης

3ο Γκρουπ ΚΟΥΜΙΤΕ Ανδρών: 1η Θέση Σηφάκης Μιχάλης.

Ο κ. Ιωάννης Στεφάνου ευχαριστεί όσους βοήθησαν και συνέβαλαν στην επιτυχία της διοργάνωσης: τους διαιτητές κ. Κυριακή Στεφάνου, κ. Κατσαμπέκη Λουκία, τις γραμματείες, που αποτελούνταν από την κ. Χριστίνα Μαλιαχόβα και την κ. Φωτεινή Ευσταθίου, όπως και τον κ. Παντελή Τορνατόρο με το ξενοδοχείο “Άληστις” στην Πορταριά για την παραχώρηση του αγωνιστικού πατώματος των αγώνων.

Ο αρχηγός - εκπρόσωπος του συστήματος της χώρας μας κ. Ιωάννης Στεφάνου ευχαριστεί όλους τους προπονητές που συμμετείχαν στην αγωνιστική ημερίδα των διασυλλογικών αγώνων του Kyokushinkai Karate 2016. Για το καλό του Kyokushin και την καταξίωση του στη χώρα μας όλοι μαζί ενωμένοι κάτω από την ομπρέλα της Πανελλήνιας Οργάνωσης και υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καράτε ΕΛ.Ο.Κ. θα εργαστούν με σεβασμό τόσο  στη δυναμική τεχνοτροπία του Kyokushin Karate που δημιούργησε ο θρυλικός Sosai Mas Oyamas όσο και στις ηθικές αξίες που διέπουν αυτή τη δυναμική τέχνη του Νοκ - Ντάουν Καράτε.

Οι προπονητές που έλαβαν μέρος με τους συλλόγους τους ήταν οι εξής: Χρήστος Παύλου από την Αθήνα, Κατρούλης Βασίλης από τη Λαμία, Μάριος Στεφάνου από τον Βόλο, Δημήτρης Δημάκης και Ελένη Γεωργιάδου από τον Σύλλογο Άθλησις Ν. Ιωνίας Βόλου, Γιώργος Κατσανδρής, Στάθης Κατσώνης και Ευάγγελος Βλάχος του Συλλόγου Ωρίωνα από Βόλο και Ζαγορά Πηλίου.

Τέλος τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου μας ευχαριστούν θερμά για την παραχώρηση του κλειστού γυμναστηρίου Πορταριάς τον πρόεδρο του ΔΟΕΠΑΠ - ΔΗΠΕΘΕ κ. Γεώργιο Βλιώρα, τον διευθυντή του γραφείου αθλητισμού κ. Γεώργιο Χρήστου καθώς και τον υπεύθυνο του Κλειστού Γυμναστηρίου Πορταριάς κ. Δημήτρη Βλάχο.