Ελσίνκι, Πλαστήριος Δρόμος, Κόζιακας ήταν οι νέοι σταθμοί του ΣΔΥΒ

Δεύτερος στα 10 χλμ στον Πλαστήριο Δρόμο ο Δ. Φράγκος Δεύτερος στα 10 χλμ στον Πλαστήριο Δρόμο ο Δ. Φράγκος

Ασταμάτητοι είναι οι ρυθμοί για τους δρομείς του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου, χωρίς να υπάρχει διάλειμμα στις αποστολές ούτε για μία βδομάδα. Οι αγώνες δρόμου που διεξάγονται σε όλη την Ελλάδα και όχι μόνο είναι αναρίθμητοι, καθώς η πληθώρα του κόσμου γνωρίζει τις αξίες και τα ιδανικά του αθλητισμού.

Παράλληλα και οι αθλητές του ΣΔΥΒ έχουν την ευκαιρία να ανακαλύπτουν ή να ξαναγνωρίζουν πολύ όμορφα μέρη. Τη βδομάδα που προηγήθηκε οι προορισμοί για τον σύλλογο ήταν η Καρδίτσα με τον Πλαστήριο Δρόμο, η Ελάτη Τρικάλων με το Koziakas Mountain Race, ακόμη και το Ελσίνκι.

Στον Πλαστήριο δρόμο στην Καρδίτσα

Γεμάτος λοιπόν με διακρίσεις επέστρεψε ο ΣΔΥ Βόλου από μία ακόμη αποστολή. Πιο συγκεκριμένα έγινε εκδρομή στη Καρδίτσα, όπου διεξήχθη ο 3ος Πλαστήριος Δρόμος. 27 ήταν οι παρουσίες και πολλές οι θέσεις στο βάθρο για τον σύλλογο.

Ο Δημήτρης Φράγκος τερμάτισε 2ος στη γενική κατάταξη του αγώνα των 10 χιλιομέτρων και η Ρίτσα Ρούστα 3η στις γυναίκες στην ίδια απόσταση.

Όσον αφορά τις κατηγορίες, πρώτοι ήταν οι Ζήσης Τσουρέλης στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων, Αχιλλέας Καλαμάκης στα 5χλμ, Χριστίνα Χατζηγιαννίδου στα 10χλμ, Αργύρης Βουρλογιάννης 2ος στη κατηγορία στα 10 χλμ.

Επίσης τρίτοι στην κατηγορία ήταν οι Κώστας Μαγαλιός (10χλμ), Πέτρος Γεωργούλας στα 5χλμ.

Ιδιαίτερα τιμητική η συμμετοχή του Βολιώτη Ολυμπιονίκη Νίκου Σκιαθίτη, που τερμάτισε 2ος στη κατηγορία του.