Σε Αλμυρό, Θερμοπύλες, Πάτρα, Άκτιο, Αιδηψό και Γιαννιτσά ο ΣΔΥΒ

Όπως κάθε βδομάδα, έτσι και αυτή που προηγήθηκε αλλεπάλληλες ήταν οι συμμετοχές των αθλητών του ΣΔΥΒ σε αγώνες ανά την Ελλάδα. Εκτός από το Σπάρταθλο, ο απολογισμός για τον σύλλογο είχε ως εξής:

Στον 1ο Ημιμαραθώνιο Αλμυρού

Ο 1ος Ημιμαραθώνιος Αλμυρού Almyros City-Zerelia Trail διοργανώθηκε την Κυριακή (1/10) με 95 συμμετοχές στον κύριο αγώνα και 55 στη διαδρομή των 4 χιλιομέτρων. Από αυτούς οι 30 στον ημιμαραθώνιο και οι 12 στα 4 χιλιόμετρα ήταν δρομείς του ΣΔΥ Βόλου. Ο αθλητής του ΣΔΥΒ Ζήσης Τσουρέλης αναδείχθηκε νικητής του ημιμαραθωνίου και η Κατερίνα Καραντζιά νικήτρια στα 4 χιλιόμετρα.

Ακόμη 6 δρομείς του ΣΔΥΒ ανέβηκαν στο βάθρο κι έτσι ο σύλλογος πήρε τα 8 από τα 12 κύπελλα των δύο αγώνων. Στον ημιμαραθώνιο ήταν 2ος ο Κώστας Μαγαλιός, 2η η Χριστίνα Χατζηγιαννίδου, 3ος ο Γιώργος Καλαντζής. Στα 4 χιλιόμετρα 2ος ο Αχιλλέας Καλαμάκης, 2η η Ανθή Μπαρμπουνάκη, 3ος Στάυρος Τσάτσης.

Αναλυτικά οι συμμετοχές του συλλόγου:

Ημιμαραθώνιος 18,7χλμ (μείωση διαδρομής επειδή είχε λάσπη)

Δύο Βολιώτες δρομείς χέρι-χέρι στις Θερμοπύλες

Ο Νίκος Σκούταρης, που κέρδισε δύο φορές τον Ημιμαραθώνιο Βόλου σε ισάριθμες εμφανίσεις, και ο αθλητής του ΣΔΥ Βόλου, Αλέξης Παπαλεξίου, τερμάτισαν 1ος-2ος νικητές στη γενική κατάταξη στον "2ο Αμφικτυονικό Αγώνα Δρόμου Ευθύμιος Χριστόπουλος" 10 χιλιομέτρων, που έγινε το Σάββατο (30/9) το απόγευμα στις Θερμοπύλες.

Στην Πάτρα

Στη Πάτρα πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (1/10) το "Ζεύξη Run 2017 5ος Διεθνής Λαϊκός Αγώνας Δρόμου Νίκος Αργυρόπουλος". Οι αγώνες είναι απόστασης 10 και 5 χιλιομέτρων,, διεξάγονται στο παραλιακό μέτωπο της περιοχής Άγιος Βασίλειος-Ακταίο-Ρίον-Άγιος Βασίλειος σε διαδρομή παραθαλάσσια και πραγματικά μαγευτική.

214 και 188 δρομείς έτρεξαν αντίστοιχα στους αγώνες και ο δρομέας του ΣΔΥ Βόλου Αχιλλέας Γιαννούλας κατέλαβε τη 4η θέση στη γενική κατάταξη του αγώνα των 10 χιλιομέτρων.

Στην Αιδηψό

Στα Λουτρά Αιδηψού, τη μεγαλύτερη λουτρόπολη της Ελλάδας, έλαβε χώρα ένα μοναδικό γεγονός αθλητισμού και πολιτισμού, το 1ο Εdipsos Multisport & Wellness Festival. Νέοι αγώνες δημιουργούνται συνέχεια στην Ελλάδα, κάτι που δείχνει τη μεγάλη δυναμική και αποδοχή που παρουσιάζει το τρέξιμο σε όλη την κοινωνία. Στους αγώνες που έγιναν την Κυριακή (1/10) αγωνίστηκαν οι αθλητές του ΣΔΥ Βόλου Ηλίας Πατσαρούχας στον Ημιμαραθώνιο, Γιάννης Μυλωνάς στα 10 χιλιόμετρα και Γιώργος Πατσαρούχας στα 5 χιλιόμετρα.

Στο Άκτιο

Ένας ημιμαραθώνιος που γίνεται εδώ και αρκετά χρόνια σε μια πολύ όμορφη διαδρομή, ο 18oς Ημιμαραθώνιος Άκτιος Δρόμος Άκτιο-Βόνιτσα στο Νομό Πρέβεζας πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (1/10). Τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου εκπροσώπησε η Βάσω Τασιώνη.

Στα Γιαννιτσά

Ο 6ος Ημιμαραθώνιος Pella Half Marathon - Δρόμος Θυσίας Γιαννιτσών έγινε εξάλλου πριν μερικές ημέρες με 264 συμμετοχές. Τη 17η θέση μετά από πολύ καλή εμφάνιση κατέκτησε ο δρομέας του ΣΔΥ Βόλου Αμβρόσιος Δημητριάδης.

Στο 1ο ΕΠΑΛ για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού, αντιπροσωπεία μελών του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου αποτελούμενη από τους Κυριαζή Κώστα, Παπαχρήστου Ευαγγελία, Παλάντζα Κώστα, Παπαχρήστο Λεωνίδα, Βασιλειάδη Σταύρο και τη Μανταλιανού Άσπα, που μάλιστα είναι και καθηγήτρια στο σχολείο, επισκέφτηκε τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου το 1ο ΕΠΑΛ Νέας Ιωνίας στις σχολές Φυτόκου.

Τα μέλη του ΣΔΥΒ μίλησαν στους μαθητές όλων των τάξεων, που χωρίστηκαν σε δύο γκρουπ, για τον αθλητισμό και τις αξίες του, το τρέξιμο και τον σύλλογο, πρόβαλαν βίντεο από εκδηλώσεις και αγώνες του συλλόγου, ενώ στη συνέχεια ο 75χρονος Σταύρος Βασιλειάδης έτρεξε μαζί με μαθητές στην αυλή του σχολείου. Πολλοί μαθητές και καθηγητές του σχολείου γράφτηκαν για τον φιλανθρωπικό αγώνα της Φλόγας που θα γίνει την Κυριακή (8/10).

Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου ευχαριστεί τον διευθυντή του 1ου ΕΠΑΛ Νέας Ιωνίας κ. Δημήτρη Κόκκινο, την αθλήτρια του συλλόγου και παράλληλα καθηγήτρια του σχολείου κα Άσπα Μανταλιανού και όλους τους καθηγητές.