Ήττα από τον Λεωνίδα Αγ. Αναργύρων για τον Κένταυρο Αγριάς

• Published in Handball
Την ήττα γνώρισε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς το Σάββατο 10/12 από την ομάδα του Λεωνίδα Αγ. Αναργύρων με 25-16, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 εθνικής κατηγορίας. Η μαγνησιώτικη ομάδα εμφανίστηκε αρκετά αγχωμένη στον αγωνιστικό χώρο, με πολλά λάθη στην επίθεση, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο (όπου σημείωσε και 5 μόνο τέρματα). Αγωνίστηκε πάντως και με δύο σημαντικές ελλείψεις, αυτές των Ζωναρόπουλου και Μιχαηλίδη, που σε μια ομάδα με περιορισμένο ρόστερ βαρύνουν σημαντικά.

Η ομάδα των Αγίων Αναργύρων μπήκε δυνατά από την αρχή στο παιχνίδι διεκδικώντας τη νίκη και στο 22ο λεπτό ήδη είχε πάρει προβάδισμα με νταμπλ σκορ (14 - 7), με την ομάδα του Κενταύρου να αντιδρά στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και να μειώνει σε 15 - 11 με τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο πρωταγωνίστριες ήταν οι άμυνες των δύο ομάδων, με το σκορ στο 45ο λεπτό να είναι 18 - 13 υπέρ της ομάδας των Αγίων Αναργύρων. Από το χρονικό σημείο εκείνο, η ομάδα το Λεωνίδα βρήκε λύσεις επιθετικά, σε αντίθεση με την ομάδα του Κενταύρου, και έτσι διεύρυνε το σκορ στο τελικό 25 - 16.

Η διακύμανση του σκορ ανά πεντάλεπτα:
3-1,6-4,10-5,13-7,14-8,15-11(ημίχ.)
16-12, 16-13, 18-13, 21-13, 24-16, 25-16
Α.Ο.ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ (Αθανασιάδης Δημήτριος): Αντωνιάδης, Μηνιώτης 2, Τσέλος 2, Θάνος 2, Γκίκας, Βασιλείου, Γουναράς 3, Ταουσάνης, Μπίλος 4, Ξυχαλίδης 2, Τσαούσης 2, Τσάκουλης 7, Γιανόπουλος 1, Μανδυλαράς, Οικονομίδης, Αποστολίδης.
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ (Τσιάπας Ιωάννης): Μακρής 2, Κρατήρας 1, Κουρίδης 1, Δρενοβιάδης, Χούστης, Οικονόμου, Καραπαναγιωτίδης, Σκετόπουλος 2, Καρανάσιος, Αστέρης 2, Ασαρίδης 4, Νούλης, Μιμίκος 4, Σαμαράς
Πέναλτι: 3/5 - 2/4   Δίλεπτα: 7 - 6
Μετά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής, η ομάδα των Βριλησσίων που κέρδισε στο ντέρμπι το Καματερό, προηγείται στην βαθμολογία με 16 βαθμούς, ενώ ο Λεωνίδας έμεινε μόνος 3ος με 10 βαθμούς. Ο Κένταυρος παρέμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 8 βαθμούς, έχοντας συγκάτοικο την ομάδα της Καλλιθέας, ενώ στις επόμενες θέσεις βρίσκονται 4 ομάδες με 6 βαθμούς, δείχνοντας πως θα έχουμε ένα συναρπαστικό πρωτάθλημα μέχρι τέλους, για το ποιες ομάδες θα συμπληρώσουν την 4άδα των play - off ανόδου, όπως και για το ποιες ομάδες θα υποβιβαστούν στη Β Εθνική κατηγορία.