Το απόλυτο στο ΕΑΚ ο Κένταυρος Αγριάς με τη νίκη επί της Ν. Ιωνίας

• Published in Handball

Ακόμα μια νίκη εντός έδρας πέτυχε ο Κένταυρος Αγριάς  στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας του χάντμπολ. Το Σάββατο 26 Νοεμβρίου επιβλήθηκε της αξιόμαχης ομάδας της Ο. Φ. Ν. Ιωνίας με σκορ 27 - 24, στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου.

Η μαγνησιώτικη ομάδα διατηρεί το απόλυτο στην έδρα της, ενώ με τους οκτώ βαθμούς που έχει συλλέξει μέχρι στιγμής είναι κοντά στους φετινούς στόχους της, αν και βρισκόμαστε σε ένα πρωτάθλημα με πολύ δρόμο ακόμα, με αμφίρροπες μάχες που θα κρίνουν μέχρι τέλους τις ομάδες, οι οποίες θα συμπληρώσουν την 4άδα των play - off (μαζί με Καματερό και Βριλήσσια) καθώς και αυτές που θα υποβιβαστούν στη Β’ εθνική κατηγορία.

Αμφίρροπο ήταν και το παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου, στη μεγαλύτερη διάρκειά του, προσφέροντας αρκετές συγκινήσεις στους αρκετούς φίλους του αθλήματος που το παρακολούθησαν.

Μέχρι τα μισά του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ενώ με ένα ξέσπασμα ο Κένταυρος πήρε προβάδισμα με σκορ 10 - 5 στο 22ο λεπτό.

Οι παίκτες της ΟΦΝ Ιωνίας, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των παικτών του Κενταύρου κατάφεραν όμως να μειώσουν σε 12 - 11 με τη λήξη του ημιχρόνου και να μπουν ξανά στο παιχνίδι.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο στις αρχές του, με τον Κένταυρο να έχει ένα σταθερό προβάδισμα ενός- δύο τερμάτων μέχρι το 50ο λεπτό. Εκμεταλλευόμενος την επιθετική του δεινότητα, ο Κένταυρος διεύρυνε στα 5 τέρματα τη διαφορά, στο 57ο λεπτό (27 - 22) κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες της Ιωνίας ήταν να μειώσουν το σκορ με τη λήξη του, στο τελικό 27 - 24.

Πεντάλεπτα του αγώνα: 2 - 3, 4 - 4, 6 - 5, 8- 5, 10 - 7, 12 - 11 ημιχ. 15 - 14, 17 - 16, 20 - 18, 22 - 20, 25 - 20, 27 - 24

Δίλεπτες 3 - 3 Πέναλτι 3/3 - 1/1

Κένταυρος Αγριάς (Τσιάπας): Κρατήρας (1), Καρανάσιος, Χούστης, Σκετόπουλος (4), Κουρίδης (3), Ασαρίδης (5), Καραπαναγιωτίδης, Δρενοβιάδης, Ζωναρόπουλος, Μιμίκος (6), Μιχαηλίδης (3), Σαμαράς, Νούλης (3), Μακρής (2), Οικονόμου.

Ο.Φ. Ν. Ιωνίας (Μπένιας): Μπεκρής, Ράμμος Βασ. (5), Γκούλης Ευστ., Οικονόμου (1), Κούτσης (2), Βαλούρδος (3), Ράμμος Αν, (3), Ιατρίδης (3), Καπετανάκης, Μπένιας, Λουκιδέλης (1), Γκούλης Αλεξ. , Παπαδόπουλος (6), Γαρίδας