Αναμενόμενη ήττα για τον Κένταυρο από τους πρωταθλητές

• Published in Handball

Την ήττα γνώρισε το Σάββατο, η ανδρική ομάδα του Κενταύρου Αγριάς, από την αντίστοιχη του Ιωνικού Ν. Φιλαδελφείας. Η ομάδα της Αγριάς ταξίδεψε στην Αθήνα με πολλές ελλείψεις (Μπότσαρης, Λοίζου, Σκετόπουλος, Κουρίδης, Ασαρίδης). Έτσι η ήττα ήρθε αναμενόμενα από τον  Ιωνικό Ν. Φιλαδελφείας, ο οποίος με τη νίκη αυτή αναδείχθηκε και μαθηματικά πρωταθλητής στον όμιλο, τρεις αγωνιστικές πριν τη λήξη και πανηγύρισε την άνοδό της στην Α1 εθνική κατηγορία.  Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα του Σπύρου Μπαλωμένου να παίρνει προβάδισμα από την αρχή στο σκορ, ενώ το μαν-του μαν πάνω στους Ζωναρόπουλο και Αστέρη περιόριζε τις επιθετικές δυνατότητες του Κενταύρου.  Έτσι το ημίχρονο τελείωσε με την ομάδα της Ν. Φιλαδέλφειας να έχει προβάδισμα 20-8.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κένταυρος παρουσίασε καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο, παρά την αποβολή του Ζωναρόπουλου στο 37ο λεπτό. Μείωσε σε κάποιες χρονικές στιγμές τη διαφορά (25-18 στο 47ο λεπτό). Η λήξη του αγώνα βρήκε τον Ιωνικό να πανηγυρίζει την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Καρνάβας): Κυρκίτσος, Αντωνιάδης 4, Μπαλωμένος 8, Μπιτόπουλος, Τσακούλης, Παπαδιονυσίου, Μπίλος 4, Αντωνόπουλος 4, Κασαπίδης, Τόιτος, Συμεωνίδης, Κοροβέσης 2, Τσακόγεωργας 6, Ζευγουλάς, Φιλίππου 2, Εμμανουήλ 1
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ (Τσιάπας): Καρατοσίδης, Κρατήρας 2, Σταυρινίδης, Καρανάσιος 1, Κεφαλάς 1, Καραπαναγιωτίδης, Αστέρης 3, Ανδρέου 4, Ζωναρόπουλος 4, Νούλης 3, Μιμίκος 2, Μάνο