Δωδέκατος στο κέιριν ο Χ. Βολικάκης

Τη δωδέκατη θέση στο Ολυμπιακό τουρνουά Ποδηλασίας Πίστας στο αγώνισμα Κέριν κατέλαβε ο Χρήστος Βολικάκης. Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στις θέσεις 7-12 και τερμάτισε τελευταίος με χρόνο 10.720, +0.514 από τον Σαμ Γουέμπστερ (Νέα Ζηλανδία) που κατέλαβε την 7η θέση.  Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ξανά ο Τζέισον Κένι από τη Μεγάλη Βρετανία (είχε πάρει το χρυσό και το 2012 στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου), το ασημένιο ο Ματέις Μπούχλι από την Ολλανδία και το χάλκινο ο Αζιζουλχασνί Αουάνγκ από τη Μαλαισία.

Νωρίτερα, ο αποκλεισμός του Βρετανού δύο φορές Ολυμπιονίκη του Ρίο, Κάλουμ Σκίνερ, για αντικανονική ενέργεια κατά τη διάρκεια του αγώνα, έδωσε τη δυνατότητα στον Χρήστο Βολικάκη να πάρει την πρόκριση για τον β' γύρο του Κέιριν όπου συμμετέχουν οι 12 καλύτεροι αθλητές του αγωνίσματος. Ο Βολικάκης είχε επίδοση 10.091, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ρώσο Ντένις Ντιμιτρίεφ (+0.066) και στην τρίτη τον Αμερικανό Μάθιου Μαρανόσκι (+0.640).