Σταθερός ο Βολικάκης στο κέιριν

Στο 2o Παγκόσμιο κύπελλο ποδηλασίας πίστας που διεξήχθη στη Νέα Ζηλανδία έλαβε μέρος ο Χρήστος Βολικάκης, ο οποίος κατέλαβε την 13η θέση στο κέιριν. Ο Βολιώτης πρωταθλητής έφτασε μέχρι τα ρεπεσάζ του πρώτου γύρου αλλά τερμάτισε δεύτερος με διαφορά 104 χιλιοστών του δευτερολέπτου πίσω από τον Ουκρανό Αντρέι Βινουκόροφ με συνέπεια να αποκλειστεί από τη συνέχεια. Νωρίτερα ο Βολικάκης είχε καταλάβει την τρίτη θέση στον πρώτο γύρο του αγωνίσματος. Νικητής στο κέιριν αναδείχθηκε ο Γερμανός Γιοακίμ Έιλερς. Δεύτερος τερμάτισε ο συμπατριώτης του Μαξιμίλιαν Λέβι με διαφορά μόλις δύο χιλιοστών του δευτερολέπτου και τρίτος ο Αμερικανός Μάθιου Μπαρανόσκι (+0.090).

Ο Χρήστος Βολικάκης δεν κατάφερε το Σάββατο να προκριθεί στο δεύτερο γύρο του σπριντ στο παγκόσμιο κύπελλο της Νέας Ζηλανδίας. Με χρόνο 10.232 βρέθηκε μακριά από την 24άδα που έδινε το εισιτήριο για την επόμενη φάση καταλαμβάνοντας τελικά την 35η θέση. Την Παρασκευή ο Βολικάκης κατέλαβε την 13η θέση στο κέιριν. Μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης στάσης του παγκόσμιου κυπέλλου, η συγκεκριμένη επίδοση φέρνει τον 27χρονο πρωταθλητή στην 14η θέση της γενικής κατάταξης των παγκοσμίων κυπέλλων με 98 βαθμούς στο σύνολο. Ο τρίτος και τελευταίος αγώνας της διοργάνωσης θα πραγματοποιηθεί στο Χονγκ Κονγκ από τις 15 έως τις 17 Ιανουαρίου.