Ντεμπούτο για Αναστασίου, πρώτο γκολ για Κυπτίου

Δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή της χθες η Νίκη Βόλου, αλλά σημασία έχει ότι πήρε τους τρεις σημαντικούς βαθμούς. Η κυανόλευκη ομάδα κέρδισε τον Πύρασο με 1-0 χάρη στο τέρμα του Κώστα Κυπτίου στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Είχε καλή παρουσία στο πρώτο ημίωρο, στην επανάληψη όμως οπισθοχώρησε και κινδύνευσε σε τρεις περιπτώσεις να δεχθεί την ισοφάριση. Επιθετικά θα μπορούσε να "καθαρίσει" το ματς στο 54ο λεπτό με τον Ελευθεριάδη, αλλά η επόμενη φάση έγινε μισή ώρα αργότερα από τον ίδιο παίκτη, που αναστάτωσε την άμυνα του Πυράσου αλλά ήταν αναποτελεσματικός. Ήταν το τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο για το σύνολο του Κώστα Βελιτζέλου, που είχε να αντιμετωπίσει τον σκληροτράχηλο αντίπαλο, τις αρκετές και σημαντικές απουσίες και την αγωνιστική απραξία που έβγαλε εκτός ρυθμούς τη Νίκη.
Ο Σπύρος Αναστασίου έκανε ντεμπούτο στη Γ' Εθνική καλύπτοντας το αριστερό άκρο της άμυνας και ανταπεξήλθε πολύ καλά, όπως παραδέχθηκε στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής του. Έγινε ο 25ος παίκτης της Νίκης που αγωνίστηκε στην τρέχουσα σεζόν. Ο Κυπτίου, που φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού, ξεκίνησε βασικός για τρίτη μόλις φορά, έχοντας όμως επτά συνεχόμενες συμμετοχές (και πέτυχε το 1ο του τέρμα), ο Βέργος έπαιξε μετά από επτά ματς, ο Αλεξανδρής χρησιμοποιήθηκε για έκτη φορά, όχι όμως βασικός όπως τις προηγούμενες πέντε και όταν μπήκε αλλαγή, πήρε θέση στον άξονα της μεσαίας γραμμής, ενώ ο Κοτίτσας είχε πολύ καλή παρουσία στο τέταρτο ματς στο αρχικό σχήμα. Για πρώτη φορά δεν αγωνίστηκε ο Κανελλόπουλος χάνοντας το απόλυτο των λεπτών συμμετοχής, ενώ ο Παπουρτζής κράτησε για τρίτο συνεχόμενο ματς απαραβίαστη την εστία του.