Πρωταθλήτρια η ΑΕΚ, πάρτι στο ΟΑΚΑ

Ολοκληρώθηκε η 28η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, με την ΑΕΚ να είναι και μαθηματικά πρωταθλήτρια, καθώς νίκησε τον Λεβαδειακό με 2-0 στο ΟΑΚΑ. Εκκωφαντικό διπλό του Παναθηναϊκού στη Νέα Σμύρνη, ήττα του Ολυμπιακού στη Ριζούπολη από τον Απόλλωνα, το "γύρισε" στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ και νίκησε 2-1 την Ξάνθη στην Τούμπα.

Αυτό που έγινε στο Ολυμπιακό Στάδιο, η ΑΕΚ το περίμενε 24 ολόκληρα χρόνια. Και δεν θα μπορούσε, παρά να είναι το πάρτι της… ζωής της. Μπροστά σε γεμάτο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ νίκησε δια περιπάτου τον Λεβαδειακό με 2-0 και με τους τρεις βαθμούς "σφράγισε" και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος και ενώ απομένει η απόφαση του Δημήτρη Σκουτέρη για την τύχη του αγώνα με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Αγωνιστικά οι κιτρινόμαυροι έκαναν πάρτι μόνο στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μπακασέτα μπροστάρη. Καθάρισαν τη νίκη νωρίς και στη συνέχεια περισσότερο είχαν το μυαλό στην αποθέωση στο φινάλε.

Απλήρωτοι, με απειλές για αποχή, με το μυαλό σε οτιδήποτε άλλο εκτός από το ποδόσφαιρο, αλλά οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη δεν το βάζουν κάτω… Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στη Νέα Σμύρνη και επικράτησε δίκαια του Πανιωνίου με 3-0, χάρη σε τέρματα των Λουτσιάνο, Λουντ και Μολίνς.

Με γκολ του Αλμπάνη στα 29'' (!), ο Απόλλων Σμύρνης κέρδισε με σκορ 1-0 τον Ολυμπιακό στη Ριζούπολη και εξασφάλισε την παραμονή του στην Super League. Δικαιολογημένα τα παράπονα των Πειραιωτών για δύο παραβάσεις πέναλτι στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο διαιτητής από την ΕΠΣ Ηπείρου έκλεισε τα μάτια σε εντός περιοχής ανατροπή του Ανδρούτσου από τον Στάθη στο 90' (είχε την φάση πιάτο μπροστά του) και δεν είδε το χέρι του Κοντοέ στη μικρή περιοχή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε προσπάθεια του Νικολάου να ισοφαρίσει.

Την τρίτη ανατροπή του στη σεζόν πέτυχε ο ΠΑΟΚ (δεύτερη στο πρωτάθλημα μετά από εκείνη με τον Ατρόμητο στον 1ο γύρο) και νίκησε με 2-1 την Ξάνθη, που είχε ανοίξει το σκορ στο 16’ με τον Γέντρισεκ.

Ο Δικέφαλος έδειξε χαρακτήρα και ασκώντας μεγάλη πίεση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (είχε και δύο δοκάρια στο 36' με τον Μαουρίσιο και στο 55' με τον Βαρέλα) κατάφερε τελικά να πάρει το τρίποντο με το οποίο "σφιχταγκαλιάζει" τη 2η θέση που οδηγεί στο Champions League. Με αυτήν τη νίκη πήρε διαφορά ασφαλείας από τον Ολυμπιακό και κρατά ζωντανές τις ελπίδες του για τίτλο, αν υπάρξει ανατροπή της απόφασης για το ντέρμπι με την ΑΕΚ στην Εφέσεων της ΕΠΟ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 28ης αγωνιστικής:

ΑΕΚ-Λεβαδειακός 2-0 (12' πεν,34' Μπακασέτας)

Κέρκυρα-Αστέρας Τρίπολης 1-3 (85' Τουράμ-40' Τσιλιανίδης, 48', 68' Μανιάς)

Απόλλων Σμύρνης-Ολυμπιακός 1-0 (1' Αλμπάνης)

Ατρόμητος-Πλατανιάς 4-1 (30' πεν. Ούμπιντες, 36' ,68', 76' Ντιγκινί-84' Ουντότζι)

ΠΑΟΚ-Ξάνθη 2-1 (68' Μπίσεσβαρ, 86' Κουλούρης-16' Γέντρισεκ)

Παναιτωλικός-Λαμία 1-0 (75'πεν. Μοράρ)

Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 0-3 (35' Λουτσιάνο, 38' Λουντ, 87' Μολίνς)

16. Πλατανιάς 10

* Ο Παναθηναϊκός άρχισε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς και του αφαιρέθηκαν ακόμη τρεις για οφειλές.

** Από τον Ολυμπιακό έχουν αφαιρεθεί τρεις βαθμοί.

** Από τον ΠΑΟΚ έχουν αφαιρεθεί τρεις βαθμοί, ενώ το ντέρμπι με την ΑΕΚ κατακυρώθηκε υπέρ της Ενωσης με 3-0. Εκκρεμεί η απόφαση της Επιτροπής Εφέσεων για το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Last modified onSunday, 22 April 2018 22:13