Logo
Print this page

Πέρασε η ΑΕΚ από τα Χανιά, έχει σφυγμό ο Παναθηναϊκός

Η ΑΕΚ πέρασε με νίκη από τα Χανιά, όπου επικράτησε 1-0 του Πλατανιά για την 27η ημέρα της Super League και ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή της κατάταξης με 60 βαθμούς, δύο περισσότερους από τον ΠΑΟΚ και ενώ εκκρεμεί η απόφαση της Επιτροπής Εφέσεων για το μεταξύ τους παιχνίδι στην Τούμπα. Σκόρερ της ΑΕΚ ο Χριστοδουλόπουλος στο 39΄ με προβολή, αφού πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα Κλιάιτς των γηπεδούχων.

Ο Ατρόμητος ήταν ισάξιος (τουλάχιστον) αντίπαλος, όμως ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την ισχύ του «Απόστολος Νικολαΐδης» και κατόρθωσε να επικρατήσει με 1-0, χάρις στο πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Μουνιέ στο 58ο λεπτό και το οποίο κέρδισε ο Κουρμπέλης. Οι «πράσινοι» τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς ο Μυστακίδης, που είχε μπει ως αλλαγή στο 64ο λεπτό, αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες στο 81'.

Ο αιφνιδιασμός του Παναιτωλικού στη Λάρισα δεν είχε συνέχεια, αφού η ομάδα του Αγρινίου δεν κατόρθωσε να αντισταθεί στην αντεπίθεση της ΑΕΛ, η οποία επικράτησε 4-2 (9' Μιλοσάβλιεβιτς, 14' Γκόλιας, 42' πεν. Ναζλίδης, 57' Αγκάνοβιτς-1' Μοράρ, 61' αυτ. Μασούρας) και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία. Το συγκρότημα του Τραϊανού Δέλλα έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 21', λόγω της αποβολής του Μάρκος Πάουλο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν παράπονα από τη διατησία Σκουλά.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχανε τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, η Ξάνθη έδωσε ρεσιτάλ ευστοχίας στο δεύτερο και κάπως έτσι η ομάδα της Θράκης έφτασε στο ευρύ 3-0 (50' Ντουρίτσκοβιτς, 56', 72' Γέντρισεκ) επί των φιλοξενούμενων, έμεινε μόνη στην 5η θέση και έχει το προβάδισμα για έξοδο στο Europa League, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, αφού είναι πέμπτη με +3 από τον έκτο Αστέρα Τρίπολης.

16. Πλατανιάς 10

* Ο Παναθηναϊκός άρχισε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς και του έχουν αφαιρεθεί -3 για οφειλές.