ΠΑΟΚ... κορυφής-Το φιλμ της 7ης μέρας

Η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη στην έδρα της Ξάνθης (1-1) σε ακόμη ένα παιχνίδι πρωταθλήματος που έγινε ροντέο στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Καλύτεροι ήταν οι κιτρινόμαυροι στο ξεκίνημα, όμως η… δουλειά χάλασε όταν οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με φοβερή εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο στο 40’. Από εκεί και πέρα και μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού η ομάδα του Χιμένεθ ήταν συνεχώς στην επίθεση.

Στο 50’ δεν της δόθηκε πέναλτι του Λισγάρα στον Μάνταλο και στο 55’ ο Φλίσκας αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους Ακρίτες που είδαν και τον Σβάρνα να παίρνει τον δρόμο για τα αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη για φάουλ στον Λιβάγια (επίσης σωστή).

Οι κιτρινόμαυροι πέταξαν πολλές ευκαιρίες, κατάφεραν να απαντήσουν με τον Βράνιες στο 88’, όμως δεν πρόλαβαν να κάνουν την ολική ανατροπή και πλέον βρίσκονται στο -1 από την κορυφή και τον ΠΑΟΚ.

Ο δικέφαλος του Βορρά έπιασε πολύ καλή απόδοση στην άδεια Τούμπα, δεν απειλήθηκε λεπτό και έφτασε στο… άνετο κι ωραίο 4-0.

Αποτέλεσμα που ανέβασε τους Θεσσαλονικείς στην κορυφή (15β.), απολαμβάνοντας τη μοναξιά της.

Στο 10’ ο Λέοβατς άνοιξε το σκορ, στο 24’ και στο 88’ ο Πρίγιοβιτς έβαλε τη… σφραγίδα του, ενώ ενδιάμεσα είχε βρει δίχτυα (με γκολάρα) ο Πέλκας. Εξαιρετικός ο Μαουρίτσιο από τα πόδια του οποίου περνούσε η ανάπτυξη των γηπεδούχων, κακή εμφάνιση από τους φιλοξενούμενους, που δεν μπήκαν ποτέ στο πνεύμα του ματς.

Μετά από τέσσερις αγώνες, ο Ολυμπιακός πέτυχε νίκη και μάλιστα μέσα στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον εξαιρετικό και φέτος Πανιώνιο σε ένα συγκλονιστικό ως προς την εξέλιξη ματς. Η ομάδα του Τάκη Λεμονή, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να επικρατήσει με 4-3.

Πρωταγωνιστής ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, με δύο γκολ (37’, 45’) κόντρα στην παλιά ομάδα του, χωρίς όμως να πανηγυρίσει, ενώ το πρώτο σημείωσε ο Σισέ (19’) και το τελευταίο ο Φορτούνης με πέναλτι στο 87’.

Ο Σπιριντόνοβιτς μόλις στο 3ο λεπτό, ο Μασούντ με πέναλτι στο 82’ και ο Ντουρμισάι στο 84΄ τα γκολ των γηπεδούχων. Αρνητικός πρωταγωνιστής ο διαιτητής Ευαγγέλου που καταλόγισε αυστηρό πέναλτι υπέρ του Φορτούνη στο 87’ και «έκλεισε τα μάτια» σε κλωτσιά στον Χατζισαφί στις καθυστερήσεις.