Logo
Print this page

Το φιλμ της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας

Ούτε την 2η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στη Super League και παραχώρησε λευκή ισοπαλία στον Λεβαδειακό, στον αγώνα της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, πιστοποιώντας στην ουσία την κακή περίοδο στην οποία βρίσκεται η ομάδα. Αφού «σπατάλησαν» το πρώτο ημίχρονο, οι «πράσινοι» έπαιξαν με αριθμητικό μειονέκτημα σε ολόκληρο το δεύτερο λόγω αποβολής του Ευαγγέλου στο 48΄ και κινδύνεψαν άμεσα με ήττα καθώς οι Βοιωτοί έχασαν πολλές και «καθαρές» ευκαιρίες.

Λευκή ισοπαλία και για την ΑΕΚ στα Γιάννινα κόντρα στον ΠΑΣ, που κέρδισαν τις εντυπώσεις και απείλησαν περισσότερες φορές, ωστόσο τις δύο μεγαλύτερες φάσεις τις είχε ο δικέφαλος με τα δοκάρια των Λιβάγια και Τσόσιτς, ένα σε κάθε ημίχρονο.

Στην Τούμπα, μετά από καλή εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 την Κέρκυρα στην Τούμπα και πήρε το πρώτο του τρίποντο σε δύο αγώνες στη φετινή Super League. Οι Πρίγιοβιτς (42΄), Πέλκας (54΄) και Μακ (59΄) πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων, ενώ η Κέρκυρα είχε ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πέναλτι του Νούνες.

Σε ό,τι αφορά τον Πανιώνιο, αποδεικνύει ότι και φέτος έχει μεγάλες προσδοκίες. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης για την 2η αγωνιστική της Super League και έφτασαν τους έξι βαθμούς. Οι παίκτες του Γρηγορίου έπιασαν εκπληκτική απόδοση, είχαν δοκάρι και πολλές ευκαιρίες. Τα γκολ σημείωσαν οι Χατζισαφί (39’) και Λάμπρου (56’).

Το Σάββατο ο Ολυμπιακός έστω κα δύσκολα έκανε το 2Χ2, επικρατώντας στο Περιστέρι της Λαμίας με 0-1, ενώ με το διπλό έφυγε και η Ξάνθη από τα Χανιά, καθώς επιβλήθηκε με 0-2 του Πλατανιά. Χορταστική τέλος ήταν η ισοπαλία στο Αγρίνιο ανάμεσα σε Παναιτωλικό και Ατρόμητο με 2-2.

Αναλυτικά, το φιλμ της 2ης αγωνιστικής της Super League:

Παναιτωλικός-Ατρόμητος 2-2

67’ Χαντάκιας, 79’  Μοράρ-33’ Ντιγκινί, 69’ Ντάουντα

Πλατανιάς-Ξάνθη 0-2

18’ Μπρίτο, 25’ Γέντρισεκ

Λαμία-Ολυμπιακός 0-1

ΠΑΟΚ-Κέρκυρα 3-1

42’ Πρίγιοβιτς, 54’ Πέλκας, 59’ Μακ- 45'+1' Νούνες πεν.

Παναθηναϊκός-Λεβαδειακός 0-0

Πανιώνιος-Απόλλων Σμύρνης 2-0

39’ Χατζισαφί, 56’ Λάμπρου

ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ 0-0

Λάρισα-Αστέρας Τρίπολης (21:30, Δευτέρα)