Το φιλμ της 28ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας

Η 28η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ δεν έβγαλε πρωταθλητή, δεν ξεκαθάρισε τη μάχη της παραμονής, αλλά σχεδόν συμπλήρωσε το παζλ των πλέι οφ. Ο ΠΑΟΚ σε μια επίδειξη δύναμης πριν από τα ημιτελικά του Κυπέλλου «διέλυσε» τον ΠΑΟ από... ημίχρονο με 3-0 και τον απείλησε, χωρίς να τα καταφέρει, με σκορ μαμούθ, αφού έχασε πολλές ευκαιρίες.

Η ΑΕΚ σχεδόν σφράγισε τα πλέι οφ με την πεντάρα κόντρα στην Κέρκυρα, ενώ ο Ολυμπιακός έδωσε... παράταση στη στέψη του πρωταθλητή με την ισοπαλία που απέσπασε στο 89' στη Λιβαδειά με 1-1

Ο Πλατανιάς πήρε βαθμό στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο με το ίδιο σκορ, αλλά πλέον οι Κρητικοί δεν προλαβαίνουν τα πλέι οφ. Από εκεί και πέρα, νέα νίκη που μπορεί να ισοδυναμεί με παραμονή πέτυχε ο Ηρακλής μέσα στα Γιάννενα με 1-2, έχοντας μεταμορφωθεί σε υπερομάδα τις τελευταίες αγωνιστικές.

Σημαντικός βαθμός και για τη Λάρισα μέσα στο Περιστέρι μετά το 0-0 που απέσπασε.  Αστέρας Τρίπολης και Ξάνθη έμειναν επίσης στο μηδέν, ενώ ο Παναιτωλικός επικράτησε 1-0 της Βέροιας, αποτέλεσμα που υποβίβασε και μαθηματικά την ομάδα της Ημαθίας.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ σε αναμετρήσεις της 28ης αγωνιστικής της Super League:
Ατρόμητος-ΑΕΛ 0-0
Αστέρας Τρίπολης-Ξάνθη 0-0
ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 3-0