Εύκολη νίκη για Πανθρακικό

Εύκολη νίκη για τον Πανθρακικό που κέρδισε την Καλλονή 2-0 στην Κομοτηνή.

Κορυφαίος των νικητών οι οποίοι έφτασαν τους 21 βαθμούς ο Κάσες. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός ήταν ο άνθρωπος που άνοιξε το σκορ στο 54’, αλλά και ο άνθρωπος που οργάνωσε το παιχνίδι της ομάδας της Κομοτηνής. Πλέον το συγκρότημα του Άκη Μάντζου αναπνέει καλύτερα έχοντας απομακρυνθεί αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη μία αγωνιστική πριν το τέλος του πρώτου γύρου.

Στον αντίποδα η Καλλονή παραμένει η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα που δεν έχει ακόμα ισοπαλία μετά από 16 αγώνες, ενώ αυτή ήταν η τέταρτη σερί ήττα της, καθώς είχαν προηγηθεί εκείνες από ΟΦΗ, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι από το ξεκίνημα έδειξαν τη διάθεσή τους για να επιτεθούν κι άγγιξαν το γκολ στο 8ο λεπτό όταν η προσπάθεια του Θανάση Παπαγεωργίου σταμάτησε στο δοκάρι του Σιδεράκη.

Στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο το θέαμα ήταν από μέτριο έως κακό… Στο ένατο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου όμως ήταν ο Κάσες ο οποίος με υπέροχο πλασέ από τη γραμμή της περιοχής άνοιξε το σκορ δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά από 16 λεπτά τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τους φιλοξενούμενους, καθώς αποβλήθηκε ο Ούγκο Φαρία κι έπρεπε να συνεχίσουν με παίκτη λιγότερο. Τελικά ο Γιάννης Χρήστου με κοντινό σουτ στο 76’ έγραψε το 2-0 «καθαρίζοντας» το ματς…

Πανθρακικός (Άκης Μάντζιος): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Σαρακατσάνος, Χρήστου, Λαδάκης (86’ Μακρυδημήτρης), Ζος, Κάσες (77’ Ζεκίνια), Μπαϊκαρά, Τζάνης (73’ Έμποου), Ντος Σάντος, Ιγκόρ

ΑΕΛ Καλλονής (Γιάννης Μαντζουράκης): Σιδεράκης, Στρατης, Λεάντρο, Ποντάνι, Άλβες, Χωριανόπουλος, Φαρία, Λεοζίνιο (75’ Γιούκαρης), Γκαρσία (83’ Γκάσιτς), Μανούσος (69’ Καζάκης), Περόνε