Νίκες για Ολυμπιακό, Ξάνθη, Πανσερραϊκό, Απόλλωνα Πόντου

Το πέναλτι του Ζούμα στον Μπεν Το πέναλτι του Ζούμα στον Μπεν

Τρεις ημέρες μετά τη μεταξύ τους αναμέτρηση για το πρωτάθλημα, που έληξε ισόπαλη 1-1, Ολυμπιακός και Αστέρας Τρίπολης συναντήθηκαν πάλι στο γήπεδο Καραϊσκάκη, αυτή τη φορά για την πρεμιέρα του 5ου ομίλου στο Κύπελλο Ελλάδας, και οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 2-1 με δύο γκολ του Εμενίκε, στο 71’ με πέναλτι (δόθηκε για καθαρό σπρώξιμο του Ζούμα στον Μπεν) και στο 78’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 84’ με τον Τσουκαλά.

Ολυμπιακός (Μπέσνικ Χάσι): Προτό, Ελαμπντελαουί (46’ Μάρτινς), Κούτρης, Σισέ, Νικολάου, Ταχτσίδης, Ζντιέλαρ, Ανδρούτσος (74’ λ.τ. Μίλιτς), Πάρντο (60’ Μπεν), Φορτούνης, Εμενίκε

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Ζουμά (79’ Ιγκλέσιας), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Τσουκαλάς, Τσιλιανίδης (62’ Κουμαντέι), Στανισάβλιεβιτς (59’ Γκοντό), Δουβίκας

Ξάνθη-Παναιτωλικός 2-0

Με το δεξί ξεκίνησε η Ξάνθη στο Κύπελλο Ελλάδας. Οι Ακρίτες επικράτησαν με 2-0 του Παναιτωλικού στο ντέρμπι του 6ου ομίλου και πλέον βρίσκονται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με τον Πανσερραϊκό.

Η Ξάνθη ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 27’ ο Μπαξεβανίδης έκανε τη σέντρα κι ο Κάστρο με κεφαλιά έκανε το 1-0, ενώ στο 60’ ο Τριάδης από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Σβάρνας, Σιλά, Καμαρά, Μεχία (58’ Ντε Λούκας), Λουσέρο, Τριάδης (82’ Κικέ), Κάστρο (69’ Μπρίτο), Ρότσε

Παναιτωλικός: Τσέναμο, Κλέσιο (70’ Χαντάκιας), Ροντρίγκες, Μίχαϊ, Τσοκάνης, Μπράβο, Πάουλο (61’ Ρόσα), Φάρλεϊ (65’ Βασιλούδης), Μάζουρεκ, Παρράς, Μαρκόβσκι

Πανσερραϊκός-Εργοτέλης 2-0

Ο Πανσερραϊκός αναδείχθηκε νικητής με 2-0 στην αναμέτρηση με τον Εργοτέλη. Τα τέρματα που χάρισαν το «τρίποντο» στα «λιοντάρια» σημείωσαν οι Πόζογλου (38') και Γκούρτσας με πέναλτι (48'). Οι Κρήτες αγωνίζονταν από το 36ο λεπτό με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πάτα, ο οποίος ανέτρεψε τον Γκούρτσα που έφευγε τετ α τετ με τον Λαδά, ενώ η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 80', όταν και ο Πανσερραϊκός έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τσιμίκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πανσερραϊκός (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσελεπίδης (66' λ. τρ. Σιάκκας), Βοσκόπουλος, Ιωαννίδης, Στέβιτς, Τσιμίκας, Τσαμούρης, Πόζογλου, Γκέκας (62' Παπουτσογιαννόπουλος), Ρούτσης (74' Τζιτζικαλάκης), Γκούρτσας

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Λαμπάκης, Σταμόπουλος, Πάτας, Μπούζας (67' Μαζουλουξής), Βογιατζής, Μπάτζιος, Μπουρσέλης (81' Ροβίθης), Μπουτσάκης (86' Ιατρούδης), Σταματάκος, Κάιπερς

Αιγινιακός-Απόλλων Πόντου 0-1

Ιδανική πρεμιέρα για τον Απόλλωνα Πόντου στο Κύπελλο, καθώς νίκησε εκτός έδρας τον Αιγινιακό με 1-0, και ελπίζει βάσιμα στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Οι άμυνες κυριάρχησαν, τα λάθη στο χώρο του κέντρου ήταν αρκετά και η ζέστη επηρέασε τους πάντες. Ο Καλαϊτζίδης επέλεξε να ρίξει στον αγώνα τον Μπρίτο στο 69’ και 15 λεπτά αργότερα (84′) ο Βραζιλιάνος έδειξε την κλάση του κάνοντας το 0-1 με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή. Στα εναπομείναντα λεπτά οι έμπειροι παίκτες του Απόλλωνα κράτησαν την μπάλα στην κατοχή τους και πήραν τη νίκη στο πρώτο τους επίσημο αγώνα.

Αιγινιακός: Καραγκιόζης, Τοπαλίδης, Λιόλιος, Βλάχος (90′ Σισέ), Γιαζιτζόγλου, Πολύζος, Ζούρκος (57′ Αντωνιάδης), Παπαδόπουλος (73′ Τσολακίδης), Γκατσολάρι, Σοφιάνης, Δωματάς

Απόλλων Πόντου: Καλογεράκης, Αμαραντίδης, Καλί, Σαμαράς, Γεωργιάδης, Συμελίδης, Ν’ Λουντουλού, Καλογέρης (69′ Μπρίτο), Βεργώνης, Χασομέρης, Κυβελίδης