Πρώτος και καλύτερος ο ΟΦΗ-Αποτελέσματα και βαθμολογίες στο Κύπελλο

Την πρώτη θέση του 3ου ομίλου και την πρόκριση στους «16» του κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο ΟΦΗ, νικώντας 2-1 τον Ηρακλή στο «Γεντί Κουλέ». Ο Ογκμπόε στο 37΄ και ο Βουό στο 75΄ πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα του Νίκου Νιόπλια, ενώ μείωσε το 91΄ ο Λουκίνας για τον «Γηραιό» που έμεινε εκτός συνέχειας.

Ηταν ένα ματς «άχαρο» και για τις δύο ομάδες, που γνώριζαν εξ αρχής ότι τους βόλευε η ισοπαλία, συνεπώς καμία δεν ήταν διατεθειμένη να ρισκάρει. Παρόλα αυτά, στην πρώτη καλή στιγμη του αγώνα, το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους. Στο 37΄ ο Βουό πέρασε εξαιρετική ασίστ στον Ογκμπόε, ο οποίος πλάσαρε τον Γιαννίκογλου και έγραψε το 1-0.

Ο Ηρακλής που «καιγόταν» πλέον για το γκολ είχε αποφασίσει να μη ρισκάρει από νωρίς. Αρχισε να γίνεται κάπως πιο κινητικός μετά το 65', όταν μπήκε στο ματς ο Περόνε, όμως τα όνειρά του για πρόκριση έσβησαν στο 75΄ όταν ο Βουό με δυνατή κεφαλιά έγραψε το 2-0 χαρίζοντας στον ΟΦΗ την πρώτη θέση και το «καλό» εισιτήριο για τους «16». Το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λουκίνας μείωσε σε 2-1 δίνοντας «άγρια ομορφιά» στα δευτερόλεπτα που απέμεναν, όμως το σκορ δεν άλλαξε.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δερμιτζάκης, Κώτσιος, Νάστος, Όστοϊτς, Βουό (81΄ Κοιλιάρας), Κομεσίδης, Χαντί (87΄ Μάνος), Αντουκόρ, Βαλλιάνος, Όγκμποε (74΄ Μιλοσάβλιεφ), Ράντι

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Γιαννίκογλου, Λάμπρου, Σαραμαντάς, Αγγελόπουλος (60΄ Ιντζόγλου), Κυριακίδης, Κούρος (87΄ Ζιαμπάρης), Λουκίνας, Καραγκούνης (61΄ Καραγκούνης), Πασάς, Ρούσσος, Στάμου.

Σπάρτη - Ολυμπιακός 0-1

Με τρεις νίκες, χωρίς να δεχθεί γκολ στα τρία ματς, και ως πρώτος του 2ου ομίλου, προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός, αφού την τελευταία αγωνιστική πέρασε νικηφόρα και από τη Σπάρτη με 1-0. Το γκολ σημείωσε ο Μανθάτης στο 66'. Μαζί του από τον όμιλο προκρίθηκε και ο Πλατανιάς.

Ο Ολυμπιακός με αρκετά νέα πρόσωπα στη σύνθεσή του, πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, δημιούργησε ευκαιρίες, όπως στο 6΄ που η κεφαλιά του Ρέτσου βρήκε το εξωτερικό μέρος του δοκαριού, όμως γκολ δεν έβαλε. Από τη δική της μεριά η Σπάρτη, που μπήκε δειλά στον αγώνα, ξεθάρρεψε μετά το 25' και ισορρόπησε το ματς. Μάλιστα είχε και δύο καλά σουτ με τον Παπαχρήστο, που όμως δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον νεαρό Χουτεσιώτη.

Στο β' ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν κάπως τον ρυθμό τους κι έφτασαν στο γκολ. Αφού στο 64' ο Ανδρούτσος έχασε εξαιρετική ευκαιρία, στο 66' και σε σέντρα του Πάρντο από δεξιά, ο νεοεισελθλών (στη θέση του Μάριν) Μανθάτης πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και έκανε το 1-0. Η φλυαρία κυριάρχησε από εκεί και πέρα κι έτσι τα λεπτά κύλησαν και το σκορ παρέμεινε ως το τέλος.

ΣΠΑΡΤΗ: Μελίσσας, Καρτσαμπάς, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Παπαχρήστος (70′ Φ. Αρσενίεβιτς), Αναστασόπουλος, Μπανούσης, Κατσίκης, Ν. Αρσενίεβιτς, Ηλιόπουλος, Βελλίνης (80' Χάδιαρης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Ρέτσος (79' Βούρος), Ντε Λα Μπέγια (75' Τσιμίκας), Βιάνα, Μποτία, Καμπιάσο, Μπουχαλάκης, Ντομίνγκες, Μάριν (57' Μανθάτης), Πάρντο, Ανδρούτσος.

Πανσερραϊκός - Πανιώνιος 0-3

Ένα παιχνίδι αδιάφορο και για τις δύο ομάδες, αφού είχαν ήδη αποκλειστεί από τη συνέχεια, διεξήχθη στις Σέρρες για την 3η αγωνιστική του 8ου ομίλου στο κύπελλο Ελλάδας, όπου ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος από τον Πανσερραϊκό και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-0.

Σκόρερ των δύο πρώτων τερμάτων των φιλοξενουμένων ο Ενγκόνγκ στο 72΄ και στο 75΄ και του τρίτου ο Πινιώτης στο 81΄, που λίγο νωρίτερα είχε πάρει τη θέση του Καθάριου.

Πανσερραϊκός (Παναγιώτης Διλμπέρης): Μέλκας, Τσουβαλτσίδης (72′ Κάκκο), Βοσκόπουλος, Τσελεπίδης, Καψάλης, Ρούτσης, Φουσού (56′ Τσιμίκας), Κτιστόπουλος, Τάντιτς, Τσομαχασβίλι (70΄ Τσούτσης), Κανούλας.

Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Βοσνιάδης, Σταυρόπουλος, Μασούρας, Καθάριος (78΄ Πινιώτης), Βουκελάτος (85΄ Κερασιδης), Ενγκόνγκ, Σαββίδης, Ολαϊτάν, Γκιοτά, Αργυρόπουλος, Κρητικός.

Καλλονή - ΠΑΣ Γιάννινα 1-3

Άνετη νίκη με 3-1 πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα από την Καλλονή στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου στο κύπελλο Ελλάδας. Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με αρκετούς νέους παίκτες στις ενδεκάδες τους, αφού το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογική σημασία. Ο μεν ΠΑΣ Γιάννινα είχε ήδη περάσει στους «16» ως πρώτος από τον 4ο όμιλο, η δε Καλλονή χωρίς βαθμό δεν είχε ελπίδες πρόκρισης.

Αυτό όμως δεν επηρέασε τις δύο ομάδες που γενικά έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν τρεις φορές. Το 0-1 έγινε μόλις στο 5ο λεπτό με κοντινό πλασέ από το Γιάκο, το 0-2 στο 42΄ με κεφαλιά του Γαρουφαλιά και το 0-3 στο 61΄ με επίσης κεφαλιά του Σκόνδρα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 83΄ με πλασέ του Τριανταφύλλου.

ΑΕΛ Καλλονής (Δ. Γαβαλάς): Μανιάτης, Ποζατζίδης, Ευαγγελίδακης, Σάββα, Αποστόλου, Τζελίλης, Γιουκαρής (56΄ Γιώργου), Κέρι, Σοφιάνης (67΄ Τριανταφύλλου), Χιντασέλι (74΄ Γκαμάγκας), Λαμπράκης

ΠΑΣ Γιάννινα (Γ. Πετράκης): Πασχαλάκης, Σκόνδρας, Γιάκος, Φερφελής, Γαρουφαλιάς, Δώνης, Βιντάλ, Ναδάλες, Μαυροπάνος (66΄ Μασούρας), Καρανίκας, Νικολιάς

Όλα τα αποτελέσματα της τρίτης και τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων και οι βαθμολογίες έχουν ως εξής: