Νίκες Κισσαμικού και Καραϊσκάκη το Σάββατο στη Football League

Νικητές αναδείχθηκαν ΑΟΧ/Κισσαμικός και Καραϊσκάκης στα δύο πρώτα ματς που άνοιξαν την αυλαία της 26ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής το Σάββατο.

Στην Άρτα, ο Καραϊσκάκης κέρδισε την Καλλιθέα με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, ήρθε λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο, στο 43ο λεπτό, από τον Γιάννη Λουκίνα με πλασέ μέσα από την περιοχή, έπειτα από ιδανική σέντρα του Ψιάνου.

Από την άλλη, ο Κισσαμικός πήρε μεγάλο διπλό στις Σέρρες, κόντρα στον Πανσερραϊκό, ο οποίος, βάσει των συνθηκών, μόνο με θαύμα θα παραμείνει, πλέον, στην κατηγορία. To πρώτο γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε από πολύ ωραία πάσα του Ξύδα, με τον Λεμονή αφύλακτο στη μικρή περιοχή να νικά τον Ρίστιτς για το 0-1. Τα πόδια των γηπεδούχων «κόπηκαν» και μία πολύ κακή εκτίμηση της φάσης από τον Ρίστιτς έφερε το 0-2 στο 72'. Ο Γκίνη εκτέλεσε φάουλ, ο Σέρβος γκολκίπερ έπιασε «αέρα» και ο Χαλκιαδάκης σε ανυπεράσπιστη εστία έκανε το 0-2.

Η 26η "στροφή" της Football League θα ολοκληρωθεί με τις εξής αυριανές (15/4) αναμετρήσεις:

17:00 Δόξα Δράμας-ΟΦΗ

17:00 Σπάρτη-Αναγέννηση Καρδίτσας

17:00 Άρης-Παναιγιάλειος

17:00 Παναχαϊκή-Απόλλων Πόντου

17:00 Εργοτέλης-Απόλλων Λάρισας